středa 12. května 2021 Pankrác

Galerie v lázních mění majitele. Budovu si od Liberce převzal kraj

Liberecký kraj se stal vlastníkem bývalé budovy městských lázní v Liberci, kde už šest let sídlí Oblastní galerie. Budova, jejíž rekonstrukci financovala z velké části Evropská unie, patřila dosud krajskému městu Liberci. Kraj převzal památkově chráněnou budovu do vlastnictví 3. února. Rekonstrukce historické budovy lázní a dostavba moderního depozitáře přišly na 380 milionů korun, 85 procent zaplatily fondy Evropské unie.

Libereckou galerií loni prošlo přes 41 500 návštěvníků. Podle ředitele Jana Randáčka změna vlastníka nebude mít na její fungování žádný zásadní vliv. „Změnou ale bude, že zatímco dosud jsme platili provozní náklady a běžnou údržbu, teď už budou na nás i opravy, které dosud hradilo město jako vlastník," řekl. Na letošní rok už tak galerie dostala od kraje vedle dotace na nákup nových uměleckých děl také peníze na opravu klimatizace, která už to podle ředitele po sedmi letech provozu potřebuje.

Podle krajské radní Květy Vinklátové (Starostové pro Liberecký kraj) byl přesun sbírek do lázní dobrou volbou. „Galerie má dnes vynikající jméno daleko za hranicemi kraje. Lidé k nám jezdí z daleka na výstavy do prostředí, které je pro umění důstojné. Navíc se z celého prostoru na Masarykově třídě stala jakási kulturní křižovatka města, jejíž význam, jak doufám, bude ještě růst," řekla.

Oblastní galerie Liberec

Liberecké městské lázně na Masarykově ulici patří ve městě k nejcennějším památkám. Postaveny byly v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Historická budova byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Nakonec se radnice domluvila s krajem, aby tam přesunulo galerii, která byla v prostorově a technicky nevyhovujícím novorenesančním Liebiegově paláci. V lázních získala galerie dvakrát větší výstavní prostor, depozitář i lepší zázemí pro zaměstnance a veřejnost. Oblastní galerie je co do velikosti sbírek pátou největší v zemi. Má více než 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky galerie, Liberecký kraj, Liberec, lázně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.