pondělí 25. května 2020 Viola

Zoo má nového obyvatele. Začala s chovem pásovce

Vůbec poprvé v historii liberecké zoo budou moci její návštěvníci vidět pásovce kulovitého. Sedmiměsíční samec pásovce dorazil do Liberce první dubnový den z brněnské zoologické zahrady, kde přišel na svět v srpnu loňského roku. Nový domov našel v pavilonu tropů.

V pavilonu se zabydlel v expozici s párem papoušků arů hyacintových, se kterými sdílí stejnou oblast výskytu i ve volné přírodě. „Pásovci se pohybují výhradně po zemi, takže nehrozí, že by ary rušili při hnízdění, a inteligentním ptákům, jako jsou velcí papoušci, zase svědčí, když jsou chováni ve vhodně sestavených kombinovaných expozicích. Je to pro ně určitá forma sociálního enrichmentu (obohacení), spolubydlící jim vlastně pomáhají bojovat s nudou,“ vysvětluje zooložka Dorota Gremlicová.

Podívejte se, jak se pásovec v zoo zabydluje

První setkání obou druhů proběhlo podle zooložky bez komplikací. „Bezprostředně po vypuštění pásovce se chovali ostražitě, ale zároveň na něj byli strašně zvědaví. Na nižší větve si netroufali, ale sledovali každý jeho pohyb a pozorovali, jak všechno pečlivě obhlíží a přehrabuje. Později si našel koutek, kde se uložil ke spánku a papoušci se v klidu nakrmili a odvážili se i na zem,“ dodává Gremlicová.

Zatím je pásovec stále ještě mladý, ale v budoucnu se liberecká zoo bude snažit získat vhodnou samičku a pokusí se i o odchov.

Zoo by také chtěla nadále pokračovat v propojování expozic pro více živočišných druhů. „Pokud vše půjde podle plánu, doufáme, že ještě letos návštěvníkům představíme i další nové zajímavé druhy,“ doplnil ředitel David Nejedlo

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto ZOO Liberec

Štítky zoo, zoo liberec, Pásovec kulovitý

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.