středa 28. října 2020 Státní svátek

Návrat ohroženého tisu. Spolek v Libereckém kraji vysází tisíc sazenic

Rok 2020 znamená pro liberecký spolek Čmelák start velkého projektu, zaměřeného na obnovu výskytu dnes již vzácného tisu červeného. Podpory se dočkal i od Ministerstva životního prostředí. V Libereckém kraji by během dvou let mělo přibýt až tisíc sazenic.

Dva roky, přesně tak dlouhou lhůtu si dal liberecký Čmelák na výsadbu 1000 nových tisů červených, které do naší krajiny historicky jasně patří, ovšem dnes na ně narazíte jen zřídka. „Tis červený je ze zákona druh zvláště chráněný, silně ohrožený. Široké veřejnosti je nyní znám spíše jako dřevina parková v podobě nepůvodních keřových zahradnických kultivarů,” říká Jiří Antl, manažer projektu. „Většina původních populací tisu v ČR má již tak omezený počet jedinců a zároveň nedostatek přirozeného zmlazení, že bez podpory hrozí jejich zánik během relativně krátké doby," dodal.

A jak jsme vlastně o tisy v naší krajině přišli? Nemalou zásluhu na tělo má intenzivní hospodářství, které prodělaly v historii naše lesy. V důsledku toho byly zasaženy hlavně stinné dřeviny a právě tis patří v této skupině mezi ty nejchoulostivější. K jeho vymýcení ale významně přispěla cílená těžba. Protože jeho červené dřevo je nejen krásné, ale i tvrdé a pružné, vyráběly se z něj ve středověku střelné zbraně či různé dekorace, například obklady. Výsadby se ale tato dřevina nedočkala.

Záchrana tisu

Spolek Čmelák zachraňuje tis už 23 let. „Za tu dobu jsme sebrali semena, vypěstovali sazenice a do krajiny Jizerských hor vysadili 644 tisů. Z předchozích sběrů máme v současné době ve školkách napěstováno okolo 1500 sazenic,” uvedl předseda spolku Jan Korytář s tím, že polovina z nich by měla putovat na nová místa po celém Libereckém kraji. „Půjde nejen o pro tis typické lesní lokality, ale i o volnou krajinu, kde sazenice tisu rychleji dospějí a mohou šířit semena do svého okolí.“

Výsadba by měla proběhnout letos na podzim, ovšem to není jediný cíl, který si spolek Čmelák vytyčil. Jde mu především o to, vytvořit tisu takové podmínky, aby se mohl dále přirozeně šířit a vrátit se tak plnohodnotně do české krajiny.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Čmelák

Štítky Tis červený, čmelák, sazenice, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.