neděle 27. září 2020 Jonáš

Revitalizace kolem sídla Libereckého kraje přijde na 220 milionů korun

Revitalizace dolního centra Liberce kolem sídla Libereckého kraje přijde podle odhadů na 220 milionů korun. Projekt počítá nejen s kultivací prostoru, ale také s výstavbou parkovacího domu a úpravou koryta řeky Nisy, z něhož po letech zmizelo nevzhledné parovodní potrubí. Kvůli náročnosti přípravy kraj projekt rozdělil do dvou etap. Dokumentaci pro výběr zhotovitele chce mít kraj za rok.

Liberecký kraj koupil v roce 2014 budovy a pozemky ve svém sousedství od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů). Za areál o rozloze více než 11 tisíc metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Bývalou administrativní budovu přestavěl bezmála za 97 milionů korun na Evropský dům a nyní stavbaři pracují na rekonstrukci bývalé budovy dílen pro podnikatelský inkubátor. Stavba přijde na více než 390 milionů korun, hotova má být v říjnu. Přesunout by se tam měla mimo jiné také jídelna, která slouží nejen krajskému úřadu, ale i lidem z jeho okolí, a také například archiv.

Novou podobu by mělo v dalších letech dostat i okolí budov, které dnes slouží hlavně jako parkoviště, kapacitně ale nestačí. To by měl vyřešit nový parkovací dům, který naváže na budovu podnikatelského inkubátoru. V plánu je také výstavba mostu přes Nisu, který otevře přístup přes řeku k úřadu. Studie pražského ateliéru re:architekti, která před třemi lety zvítězila v architektonické soutěži, počítá také s otevřením a zpřístupněním koryta Nisy, kde by měla vzniknout náplavka.

Kraj měl na letošní rok na stavbu připraveno 120 milionů korun. Příprava se ale zkomplikovala, a tak peníze i s ohledem na vývoj příjmů v souvislosti s koronavirovou pandemií přesunul do rezerv. „Velmi se zkomplikovaly procesy v rámci stavebního řízení co se týče věcných břemen, stavebních úprav koryta a protipovodňových opatření. Vše se velmi protahuje. Abychom neohrozili přijetí dotace, tak jsme projekt rozdělili a prioritně pokračujeme v přípravě parkovacího domu. Navazovat bude náplavka s parkovými úpravami a úpravami prostranství," řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky liberecký kraj, revitalizace, náplavka, parkovcí dům

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.