sobota 28. listopadu 2020 René

Nebe nad Jizerkami ozářil bolid. Zachytila ho kamera na škole ve Frýdlantu

Velmi jasný meteor, takzvaný bolid, ozářil v neděli v podvečer oblohu nad Jizerskými horami. Průlet tělesa zachytila kamera Astronomického ústavu Akademie věd ČR na budově Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. Pouhým okem ho ale v Česku mohl vidět málokdo, pro většinu lidí zůstal zakrytý hustou vrstvou nízké oblačnosti.

„Zvláště v oblasti letu bolidu v Jizerských horách se jednalo o zcela mimořádný zážitek,“ uvedli astronomové Pavel Spurný a Jiří Borovička. Podle nich průlet zaznamenalo devět speciálních přístrojů, které jsou rozmístěné po celém Česku. Fotografie pak pochází z Frýdlantu, kde byl bolid velmi blízko ke kameře. „Díky těmto fotografickým a video záznamům bylo možné velmi podrobně a přesně popsat jak atmosférickou dráhu bolidu, tak i jeho předsrážkovou dráhu ve Sluneční soustavě,“ dodali astronomové.

Bolid o hmotnosti přibližně 20 kilogramů vstoupil do zemské atmosféry přesně v 18 hodin 11 minut a 2 sekundy středoevropského času a začal svítit ve výšce 88 km nad Hejnicemi v Jizerských horách.

„Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 16 km/s a po velmi strmé dráze skloněné k zemskému povrchu 77 stupňů pokračovalo v letu směrem jihovýchodním směrem a postupně zjasňovalo,“ popsali Spurný a Borovička.

Největší jasnosti pak bolid dosáhl ve výšce 33 kilometrů, kde se pak začal rozpadat. „Celou světelnou dráhu dlouhou 70 km uletěl za 5 sekund a pohasl ve výšce pouhých 20 km nad jižní částí Jizerských hor.“

Podle astronomů mohlo několik úlomků tělesa dopadnout na zemský povrch.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Astronomický ústav Akademie věd ČR

Štítky bolid, jizerské hory, Astronomický ústav Akademie věd ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.