čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Inspekce varuje před nebezpečnými granulemi. Podle úřadů po nich mohou psi zemřít

Státní veterinární správa varuje před potencionálně nebezpečným krmivem pro psy. S krmivem značky Sportmix je podle informací amerických úřadů spojován úhyn více než stovky psů. Kukuřice použitá při jeho výrobě byla kontaminovaná nebezpečnými aflatoxiny. Některé šarže krmiva Sportmix, které kontaminovanou složku obsahovaly, se prodávaly také na českém trhu.

„V současné době probíhá jejich stahování, následně budou zlikvidovány. Chovatelé, kteří krmivo odpovídající popisu uvedeném níže mají doma, by jej neměli svým psům dávat a měli by jej vrátit v místě prodeje,“ shrnul mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Výrobcem krmiva je společnost Midwestern Pet Foods, která krmiva vyrábí ve více provozech na několika místech USA.  Rizikovým má být podle informací amerických úřadů krmivo vyrobené v závodě ve státě Oklahoma s exspirací nejpozději do 9. července 2022. Krmivo z exspirací po tomto datu by mělo být bezpečné.

Kód výrobního závodu je na balení krmiva uveden za datem exspirace. Kód problematického závodu je v tomto případě „05“. Na obale je v takovém případě uvedeno např.: 07/09/22/05.

„Do Česku bylo v prosinci 2020 dovezeno více než 18 tun krmiva od amerického výrobce. Ne všechna ve svém složení obsahovala kontaminovanou kukuřici, ale i přesto se podařilo zhruba 10 tun závadného krmiva zajistit přímo u českého distributora,“ dodal Vorlíček.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Státní veterinární správa

Štítky SVS, granule, pes, úhyn

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.