pondělí 10. května 2021 Blažena

Radnice na hodinu zhasne. Připojí se ke kampani Hodina Země

Liberecká radnice po roce opět na hodinu symbolicky zhasne. Připojí se tak ke kampani na ochranu klimatu Hodina Země. Radnice potemní v sobotu mezi 20:30 a 21:30. Připojit se může i veřejnost, stačí když se stejný čas zhasne ve svých domovech.

„Město tímto symbolickým gestem dává najevo, že věnuje pozornost ochraně životního prostředí a klimatu,“ řekla mluvčí města Jana Kodymová.

K Hodině Země se připojují všichni, kdo si uvědomují naše ohrožení klimatickou krizí způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Důsledkem je i extrémní počasí – vlny veder, sucho, přívalové povodně, suchem oslabené lesy napadené kůrovcem.

V České republice se k akci vloni, i v době pandemie, připojilo 124 obcí, včetně 8 statutárních měst. Zapojilo se rekordních skoro 3500 jednotlivců. Menší obce na hodinu zhasly veřejná osvětlení, větší města alespoň některé významné dominanty. Řada obcí si navíc dobrovolně uložila různé klimatické závazky.

Hodina Země

Hodina Země je největší celosvětový happening současnosti. První ročník se uskutečnil v roce 2007. Vznikl z naděje, že můžeme zlepšit svět, ve kterém žijeme. Je globální demonstrací snahy lidí po celém světě o šetrnější přístup k životnímu prostředí. Happening probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy, nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin – zhasnutí světla – je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto skyshots.cz

Štítky radnice, hodina země, ekologie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.