čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Vymahači dluhů objevili zlatý důl. Byznys modely staví na vymáhání alimentů

Jako výhodný byznys s alimenty popisují investigativci portálu investigace.cz praktiky některých exekutorů, kteří se zaměřují na vymáhání dlužného výživného. Příklad z praxe ukázal, že se k rodiči může dostat jen méně než čtvrtina vymožené částky. Zbytek končí na účtu advokáta a exekutora.


Na kauzu jako první upozornil portál investigace.cz.

Pro lepší představu novináři uvedli reálný příklad. Petra Dancová je klientkou projektu VašeVýživné.cz, který slibuje „bezplatnou cestu rodičů ke spravedlnosti“. Provozuje ho Asociace neúplných rodin bratrů Petra a Filipa Sýkory. Ta spolupracuje s rokycanským advokátem Pavlem Truxou a dvěma pražskými exekutory, nechvalně proslulým Jurajem Podkonickým a Zuzanou Sobíškovou. Podle investigace.cz momentálně vymáhají výživné pro čtyři a půl tisíce dětí. 

Pro dceru Petry Dancové vymohl exekutor skoro 32 tisíc korun. Na její účet ale přišlo jenom něco přes 7 tisíc, o zbytek vymožených peněz se podělili vymahači – advokát z nich dostal více než 2 tisíce korun a exekutor přes 22 tisíc korun. V podstatě stejná čísla s korunovými rozdíly stála také ve vyúčtování, jež se týkalo vymáhání výživného pro syna.

Hrozba soudem

Člověk v tísni, na kterého se Petra Dancová obrátila, se pokusil ženě pomoci. Exekutora požádal, aby ženě vyplatil také peníze, které si vzal jako odměnu. „Hrozili jsme, že se jinak obrátíme na soud,“ říká Dancová. Pomohlo to, exekutor Podkonický poslal v březnu 2020 na účet dvakrát něco přes 14 tisíc korun. Od té doby už ale nepřišla ani koruna a proto se rozhodla spolupráci s projektem VašeVýživné.cz ukončit.


Filip Sýkora (vlevo), Petr Sýkora (vpravo) a Dagmar Vogtová (v bílém tričku) Zdroj: vasevyzivne.cz

Podle smlouvy o poskytování právních služeb, kterou podepsala, musí v takovém případě každý klient zaplatit advokátovi nejméně 5 tisíc korun. U Petry Dancové je to vzhledem k vysoké částce vymáhaného výživného něco kolem 16 tisíc korun.

Na celé záležitosti je možná ještě více zarážející, že se matka o firmě s pochybnými praktikami dozvěděla na úřadu práce, kde byl vyvěšený leták. „Rozhodla jsem se do toho vstoupit. Sama od sebe bych se už o vymáhání výživného nezajímala, žila jsem v domnění, že z otce stejně nic nedostanu. Navíc jsem byla pohlcena problémy z aktuálního vztahu,“ řekla redakci investigace.cz Dancová a dodala: „Ale když jsem viděla ten leták na úřadu práce, pomyslela jsem si – to bude seriózní firma, když to mají vyvěšené tady, na úřadě, kde by měli pomáhat lidem v těžké situaci – a řekla jsem si, tak to zkusím, ať nelituji, že jsem neudělala vše pro to, abych peníze vymohla.“

Vogtová: Takový dokument vidím poprvé

Redakce investigace.cz kontaktovala společnost VašeVýživné.cz, kterou založili bratři Petr a Filip Sýkorovi, s žádostí o vyjádření, zda podobně velká provize advokátům a exekutorům patří mezi běžné praktiky. Oba muži jsou známí především jinými podnikatelskými aktivitami, především jako realitní makléři či provozovatelé slevových a jiných portálů. Petr Sýkora je majitel realitní kanceláře Alter Ego, kde jeho bratr Filip působí jako prokura a makléř, Petr byl také společníkem slevových portálů Pepa.cz a Klido.cz.

Pro investigativní novináře nebylo snadné získat vyjádření od Petra Sýkory. Podle investigace.cz zpočátku komunikoval jen e-mailem, chtěl předem poslat „okruh otázek a témat, kterých by se rozhovor týkal“. Po jejich zaslání odpověděl, že se „projektu v posledních dvou letech aktivně již nevěnuje“ a „nejlepší bude spojit se s provozní ředitelkou Dagmar Vogtovou“.

Koordinátorka projektu Dagmar Vogtová podle novinářů při osobní schůzce ochotně vyprávěla o obecných věcech. Jak se ale otázky stávaly konkrétnějšími, její ochota odpovídat klesala. Prozradila ještě, že projekt VašeVýživné.cz momentálně spolupracuje s jediným advokátem, Pavlem Truxou, a se dvěma exekutory, Jurajem Podkonickým a Zuzanou Sobíškovou. 

O tom, zda je v pořádku zaslat matce necelou čtvrtinu vymožených peněz, se už bavit odmítla a chtěla rozhovor ukončit. „Takový dokument vidím poprvé,“ přiznala. „Do konkrétních vyúčtování nemáme vůbec přístup. Jestli chcete řešit vyúčtování, obraťte se na exekutorský úřad nebo přímo na Petra či Filipa Sýkoru.“ 

Když googlujete, na každém něco najdete

Následující den po schůzce s koordinátorkou Vogtovou byl Petr Sýkora ochotný povídat si aspoň po telefonu.

„To, co říkáte, je strašné, s tím úplně souhlasím,“ reaguje ale Sýkora na čísla z vyúčtování Petry Dancové. „Mě to zhruba před rokem a půl rozladilo úplně stejně, když se mi dostal do rukou podobný případ. Exekutor by si mohl umořit celou svou odměnu a teprve pak vyplácet oprávněného. Když něco z vymožených peněz oprávněný dostal, už to je krok dobré vůle a ochoty ze strany exekutora.“

Poté ale Sýkora pokračuje zase v jiném duchu, kdy údajně s exekutory vyjednali, aby z každé vymožené částky od začátku dávali 85 procent rodiči a jen 15 procent si nechávali pro sebe. „Aby nedocházelo k tomu, že se první sanuje exekutor a teprve potom maminka,“ říká. Dohoda podle něj platí pro nově zahájené exekuce. „Umí počítat,“ vysvětluje vůli exekutorů, proč byli ochotni takto jednat. „Když s námi chtějí mít dobré vztahy, musí umět ustoupit ve prospěch oprávněných.“

Vysvětlení má také pro to, proč jeho společnost spolupracuje s kontroverzním exekutorem Jurajem Podkonickým, který je spojen s různými kauzami. „Je to velký a dobře vybavený úřad. S menšími úřady jsme také jednali, ale brzy jsme zjistili, že nejsou tak schopní, agilní. Přišel jsem z jiného prostředí, budoval jsem předtím e-shopy, nereflektoval jsem, kdo z exekutorů má jakou pověst. Možná, že se děly nepřijatelné věci, ale když googlujete, na každém něco najdete,“ dodal.

Náhradní výživné podmíněné exekucí nebo soudem

To, že se vyplatí ustoupit ve prospěch oprávněných, nejspíš exekutoři brzy potvrdí. Od července začne platit zákon o náhradním výživném a podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič - samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce a ten by vyplácel měsíčně soudem stanovenou částku. Úřady práce by podle ministryně práce a sociálních věcí kvůli nové agendě měly posílit zhruba o 150 lidí.

Úřady práce budou na nezaopatřené dítě vyplácet maximálně 3000 korun měsíčně, a to nejvýše dva roky. Státní pokladnu to bude stát zhruba miliardu korun ročně. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že náhradní výživné se týká odhadem 24 tisíc dětí. Přesnější počet by měla přinést evidence, s níž zákon počítá. Zmíněná částka byla podle ministryně zvolena kvůli tomu, že výživné se pohybuje nejčastěji mezi 2500 až 2900 korun měsíčně. Minimální výživné by mělo do budoucna činit tisíc korun. Maláčová také na přelomu roku připustila, že zákon o náhradním výživném neřeší nízkou vymahatelnost dlužného výživného.

Příjemce náhradního výživného má každé čtyři měsíce dokládat, že má na pomoc státu dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Případné přeplatky by bylo nutné vrátit. Dvouletá lhůta výplaty náhradního výživného byla podle ministryně zvolena jako zkušební.

Ročně by úřady vyplatily na náhradním výživném 881 až 891 milionů korun. Vymoci zpět by se mohla asi desetina této sumy vzhledem k tomu, že řada neplatičů je bez příjmů. Administrativní náklady by v prvním roce činily přes 115 milionů korun, v dalších letech by byly o deset milionů nižší.

A právě projekt VašeVýživné.cz už nyní cílí na zoufalé rodiče. Na stránkách projektu ve výrazné žluté lince nahoře stojí: „Náhradní výživné za neplatiče hradí stát. Pokud nemáte zahájenou exekuci, registrujte se!“

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Miloslav Hamřík (pixabay.com)

Štítky VašeVýživné.cz, alimenty, výživné, finance, investigace.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.