úterý 27. července 2021 Věroslav

Hasiči monitorují stav vody. Evakuovali jeden tábor a ve Višňové provádí protipovodňová opatření

Od druhé hodiny odpolední vyjely jednotky hasičů Libereckého kraje k bezmála 30 událostem. Mezi nimi bylo i vyproštění vozidla, pod kterým se v libereckých Ruprechticích propadla část parkovací plochy.

Část parkovací plochy se propadla pod vozidlem zaparkovaným v ulici Rychtářská v libereckých Ruprechticích. „Vozidlo jsme již pomocí navijáku vyprostili a předali majitelce,“ informoval mluvčí HZS LK Jakub Sucharda. Část parkoviště se propadla kvůli velkému množství vody, to podemlelo a strhlo zeminu.

Podle Suchardy mají hasiči napilno zhruba od druhé hodiny odpolední. A dle předpovědi počasí čeká hasiče náročný večer i noc. „Výhled počasí není pro nadcházející hodiny přívětivý. Pršet by mělo zhruba do jedné hodiny ranní, z toho intenzivně asi do devatenácti hodin,“ řekl Sucharda s tím, že velká část práce čeká jednotky teprve po zmírnění počasí.

Do té doby řadu míst jednotky zajišťují a následně dojde na odčerpání vodních lagun. Mimo to jednotky zasahují u ucpaných kanálů, které nejsou schopné pojmout tak vydatné množství srážek.

Kvůli dešti je také dočasně uzavřena ulice Fibichova. Informovali o tom hasiči na Twitteru.

Lužická Nisa a Jeřice překročily 1. stupeň povodňové bdělosti

Během večerních hodin byl překročen první stupeň povodňové aktivity (SPA) v Liberci na Lužické Nise a v Chrastavě na Jeřici. Všechny toky jsou na vzestupu. Kromě toho provádí HZS LK monitoring vodních toků v Kunraticích a Heřmanicích na Frýdlantsku, kam byl povolán na žádost starosty. „Ve Višňové hasiči provádí protipovodňová opatření,“ informovali před hodinou hasiči.

V lokalitě Rumburku a Varnsdorfu, který sousedí s Libereckým krajem, byl vyhlášen extrémní stupeň nebezpečí v souvislosti s povodňovou výstrahou.

Kvůli zhoršující se situaci bylo také preventivně evakuováno celkem 37 dětí z dětského tábora Střelnice v Mníšku. „Evakuace byla preventivní na základě našeho obvolání všech vedoucích táborů podél vodního toku. Někteří vedoucí sami tábory opustili na základě opatření starostů, někdo zůstával, kdo byl výš. Jen v tom Mníšku nebyli rozhodnuti, a byli dost nízko, takže jsme rozhodli, že je evakuujeme," doplnil mza hasiče Jan Přerovský. S dalšími vedoucími táborů poblíž vodních toků jsou hasiči v kontaktu.

Podle informací z ČHMÚ spadlo v oblasti Jizerských hor nad Libercem od rána téměř 50 litrů vody na metr čtvereční. Déšť zkomplikoval hlavně dopravu v Liberci, některé ulice město muselo uzavřít. Neprůjezdná byla odpoledne Fibichova ulice pod libereckou zoologickou zahradou, kterou zaplavila voda. „Důvodem byla nedostatečná kapacita kanalizačních vpustí a ucpaný potok," řekl Přerovský.

Ohodnoť článek

Štítky Liberecký, hasiči, voda, déšť, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.