neděle 24. října 2021 Nina

Na poštách se bude od středy stávkovat. Zaměstnanci budou pracovat pomaleji

Chystaná třídenní stávka dvou menších odborových organizací na České poště bude mít formu snižování tempa práce na jednotlivých pracovištích. Stávky za zlepšení pracovních podmínek na poště se má zúčastnit devět tisíc pracovníků, tedy třetina zaměstnanců podniku. Stávka se uskuteční, protože jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem zatím ztroskotala.

„Stávka na dny 29. září až 1. října bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) na všech pracovištích České pošty. Během této třídenní stávky budou všichni účastníci stávky zaznamenávat veškeré pochybení v oblasti BOZP a zhoršující se pracovní podmínky zaměstnanců," uvedl předseda odborů NOS Filip Janovský.

Česká pošta zaměstnává 27 tisíc lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik je od roku 2018 ve ztrátě. Odboráři pošty naposledy stávkovali před pěti lety za vyšší mzdy.

Vytvoření pracovní skupiny, která by řešila přetěžování zaměstnanců a nevyhovující pracovní podmínky na poštách, slíbil Knap po jednání s odboráři na začátku září. Vytvořená pracovní skupina je ale podle odborů nefunkční a nehodlá konstruktivně řešit problémy zaměstnanců. V polovině září navíc vedení podniku vydalo prohlášení, podle kterého Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zaměstnanci nejsou v žádném případě přetěžováni.. Odboráři poté zřídili vlastní pracovní skupinu bez účasti managementu.

Veškeré výstupy a konkrétní zjištění v oblasti dodržování BOZP mají pošťáci zasílat odborovým organizacím a ty je postoupí orgánům státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů.

Na podporu stávky bude 29. října od 19 hodin hodin svolaná k Národnímu památníku na Vítkově poklidná demonstrace pod názvem: "Posviťme si na Českou poštu“. Na ní organizátoři stávky za každého účastníka zapálí jednu svíčku. Na poště je celkem deset odborových organizací. Většina z nich oznámila, že se ke stávce nepřipojí.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Česká pošta

Štítky pošta, česká pošta, stávka, odbory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tibor Žák

A já myslel, že už dávno stávkují ????????

úterý, 28. září 2021, 12:17

Jan Továrek

Budou dělat ještě pomaleji. To snad už ani nejde. Za co chtějí peníze. Mají propustit polovinu lidí a ostatní ať začnou makat, aby si vydělali. Né jen natahovat ruku a nedělat. Katastrofa a drzost.

úterý, 28. září 2021, 11:27

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.