Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Středa 29. listopadu 2023  |  Svátek má Zina
Bez reklam

V Česku polární záře vidět nebyla, další možnost se ale naskytne v noci na pondělí

Polární záře na území Česka se lidé v noci na neděli bohužel nedočkali. Sledovali ji ale mnozí Češi žijící severněji v zahraničí, kteří se svými fotografiemi pochlubili na sociálních sítích. Šance na sledování polární záře ovšem zůstává i v Česku v noci na pondělí. Odborníci předpovídali možnost pozorování záře v důsledku čtvrteční silné erupce na Slunci. Záře jsou důsledkem interakce hustého oblaku nabitých částic se zemskou atmosférou.

„Polární záře nastala, ale byla vidět pouze ze severských zemí a nebyla ani příliš silná, měla nazelenalou barvu. Od nás pozorovatelná nebyla," konstatoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Uvedl, že poslední aktualizace předpovědí udávaly nejjižnější místo případného pozorování Hamburk.

Suchan popsal, že některé fyzikální hodnoty, podle kterých se posuzuje kdy a kde bude polární záře vidět, se v průběhu noci nepatrně zvýšily. „Vypadá to ale pouze na slabý boční zásah Země oblakem nabitých částic uvolněných ze Slunce o dva dny dříve při silné erupci třídy X1. Na spaceweather.com se domnívají, že náhlé zvýšení aktivity způsobil jakýsi předvoj v podobě slabšího oblaku částic, který nás částečně zasáhl právě v noci na neděli. Hlavní proud částic uvolněný po erupci 28. 10. je patrně stále na cestě a mohl by dorazit dnes. Zatím jsou ale ukazatelé klidné," dodal Suchan. Informace o postupném vývoji během dne na Facebooku zveřejní Česká astronomická společnost.

Odborníci po čtvrteční silné sluneční erupci předpovídali silné arktické polární záře, u nichž byla šance, že je v noci ze soboty na neděli spatří i lidé z území Česka a Slovenska.

Astronom Petr Horálek už dříve novinářům sdělil, že v podmínkách Česka lze záře statisticky pozorovat jednou ročně. V některých letech se však neobjeví vůbec, v jiných naopak několikrát do roka. Vyšší výskyt je v době kolem maxima jedenáctiletého cyklu sluneční aktivity, které nastane v roce 2025. Poslední výraznou polární záři spatřili lidé z území Česka v březnu 2015.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Patricie Blažková

Štítky polární záře, noční obloha, Česko, Slunce, Astronomický ústav Akademie věd České republiky, Facebook, Česká astronomická společnost, Hamburk, Slovensko, Petr Horálek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Česku polární záře vidět nebyla, další možnost se ale naskytne v noci na pondělí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.