úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Schváleno. Město se vzdá botanické zahrady a zoo, převezme je kraj

Botanická zahrada i zoo včetně Lidových sadů nebo dětského koutku. To je majetek, kterého se Liberec vzdal ve prospěch kraje. Do majetku města naopak přejdou dva domovy důchodců na území města. Vládnoucí koalice argumentovala tím, že na rozvoj zahrad nemá peníze. Opozici vadilo, že ve smlouvách o převodu majetku nejsou pro město žádné záruky.

Náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dnes zopakoval, že hlavním důvodem pro směnu je význam organizací. Zoo a botanická mají nadregionální a většina návštěvníků je mimolibereckých. „Poměr tam je (v procentech) 70:30, možná 80:20," uvedl Langr. Naopak klienti domovů seniorů jsou hlavně obyvatelé města.

Liberec se tak vzdá botanické a zoo včetně Lidových sadů, dětského koutku a lesů a za to dostane dva domovy důchodců - Františkov a Vratilavice se třemi stovkami klientů.

POLITICKÁ KORIDA: Má město vyměnit zoo a botanku s krajem za domovy důchodců?

Je to věc, která hýbe libereckým zastupitelstvem. Má město s krajem směnit zoo a botanickou zahradu za dva domovy důchodců? Podle městského vedení obě zahrady potřebují investice a město na ne němá, opozice kritizuje, že se Liberec vzdává...

Zoo si od směny také slibuje, že jí pomůže v rozvoji, na který město nemá peníze. Zahrada investičně živoří minimálně posledních deset let. Ředitel zahrady David Nejedlo odhaduje, že na investice by mohli získat během deseti let kolem půl miliardy korun. Z toho polovinu by měl dát Liberec. V rámci směny se radnice zavázala, že dalších deset let bude na investice do zoo posílat každoročně 25 milionů korun. I proto je opozice dlouhodobě proti této směně. „Existuje mnohem jednodušší řešení, že by kraj přispíval dotacemi na investiční rozvoj zahrad," řekl Josef Šedlbauer, opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec. Jednání vedení města označil za selhání, podle něj mělo vyjednat s krajem lepší podmínky.

Směna ale pomůže Liberci finančně. I když se bude dál finančně podílet na rozvoji obou zahrad, ušetřit by mělo město kolem 35 milionů korun ročně. Letos od radnice dostala zoo na provoz a odpisy kolem 61 milionů korun a botanická zahrada skoro 17 milionů, kraj na provoz obou domovů důchodů vydal přes 18 milionů.

V podmínkách dohody Liberce a kraje je, že bezúplatně převáděné majetky budou nadále používané k původnímu účelu. Pokud tomu tak nebude, může druhá strana od dohody odstoupit a požadovat navrácení majetku. Stejně tak je v návrhu smluv zákaz zcizení na 20 let, kdy nemovitosti nesmí být dál prodané ani darované. Opozice se ale obává toho, že ustanovení jsou neurčitá a v budoucnu může být problematické jejich vymáhání. Zastupitel Jaromír Baxa (LOL) dnes neúspěšně navrhoval, aby zastupitelé navržené smlouvy převodu neschválili, ale nechali vypracovat nové, které by tyto nedostatky odstranily. Vadilo mu také, že na kraj by měl přejít i majetek, který zoo spravuje, ale má jen lokální funkci. Jde hlavně o dětský koutek a budovu Lidových sadů s tanečním sálem a Experimentálním studiem. 

„Prostě proto, že Liberecký kraj nechtěl Liberci přispět, dokud zahrady nebudou jeho. No a naši zastupitelé se tomuhle nátlaku rozhodli podvolit. Bez jakýchkoliv záruk dalšího rozvoje obou zahrad do budoucna, na základě nekvalitních a neurčitých smluv - a s podmínkou, že Kraji bude platit naopak Liberec," uvedl Jaromír Baxa.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ZOO Liberec

Štítky reality, příroda, sociální, Liberec, zoo, botanická, liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.