neděle 26. června 2022 Adriana

Sexuální narážky a osahávání. Univerzita stáhla z výuky docenta, měl obtěžovat studentky

Technická univerzita v Liberci stáhla z výuky na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické docenta Richarda Jedličku, který údajně obtěžoval studentky. Uvedl to dnes server Deník N. Případ prověří komise složená z nezávislých expertů. Studentky a studenti si podle serveru stěžovali na chování Jedličky dlouhodobě v anonymních hodnoceních výuky. Uváděli, že měl vůči studentkám sexuální narážky a osahával je. Jedlička popírá, že by jeho chování mělo sexuální podtext.

Děkan fakulty Jan Picek serveru řekl, že nyní shromáždil konkrétní výpovědi studentů a poslal Jedličkovi vytýkací dopis. V něm děkan kritizoval třeba Jedličkovy sexuálně podbarvené vtipy, sexistické narážky a "nevyžádaný fyzický dotyk studentek a studentů". „Na základě jednání s ombudsmanem, právním oddělením a personálním oddělením jsem pak změnil pracovní náplň dotyčného pedagoga tak, aby nebyl zapojen do žádné výukové činnosti a zkoušení," dodal Picek.

Soustavné ponižování

Studenti i studentky v hodnoceních Jedličkovy výuky psali například, že docent studenty soustavně ponižuje. „Kapitolou samou o sobě je pak vyhraněnost pana docenta vůči studentkám, které shledá atraktivními. To potom daná studentka cvičení co cvičení poslouchá eroticky zabarvené vtipy, sexuální narážky a může se také například dozvědět od pana docenta jeho osobní hodnocení jejího poprsí," uvedl anonymně jeden student. „Studentky při hodinách vyloženě osahává, což zakrývá demonstrováním látky. Sexuální podtext je ale patrný všem," napsala další studentka.

Jedlička sdělil serveru, že popírá možný sexuální podtext svého chování. „To jsem také napsal panu děkanovi v odpovědi na jeho dopis," doplnil. Případem se nyní bude zabývat komise nezávislých odborníků na problematiku sexuálního obtěžování. Její závěry mají být podle serveru jasné do konce tohoto akademického roku. Děkan Jedličku v dopise upozornil, že pokud se podezření ze sexuálního obtěžování potvrdí, bude se jednat o porušení pracovních povinností závažným způsobem, a s Jedličkou bude proto ukončen pracovní poměr.

Komise jeho chování řešila už v roce 2020

Jedličkovo chování už v roce 2020 řešila etická komise univerzity, na niž se obrátila studentka, kterou docent zkoušel při státní závěrečné zkoušce. Na základě rozhodnutí komise pak už Jedlička u státních závěrečných zkoušek nepůsobil. Také vedoucí katedry pedagogiky a psychologie Tomáš Kasper v minulosti s Jedličkou řešil problémy s komunikací se studenty a dodržování zkušebního řádu. Kasper i proděkanka pro studijní záležitosti Klára Severýnová ale serveru řekli, že nikdy nedostali od studentů oficiální stížnost na Jedličku. Podle děkana Picka je selháním, že vedení fakulty stížnosti neřešilo dříve, píše server. „Když mám být úplně upřímný, anketám studentů se nevěnovala taková pozornost, jaká by měla," uvedl Picek.

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto TUL

Štítky školy, obtěžování, univerzita, Liberec, pedagogická fakulta, tul

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.