sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Stát nabízí liberecký Skloexport na prodej. Budou v něm kanceláře a byty?

Třináct let je budova Skloexportu u libereckého nádraží prázdná a chátrá. V posledních letech se mluvilo o zájmu Liberce a Libereckého kraje, k dohodě se státem ale nedošlo. Nyní se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) rozhodl zkusit budovu prodat soukromým zájemcům. V polovině listopadu proběhne aukce a vyvolávací cena je 79 milionů korun.

Zájemci si mohli budovu projít ve středu, jedna prohlídka ještě proběhne. Nakonec dorazili tři. Stav budovy je nepříjemně zaskočil, i když očekávali, že v nejlepším stavu nebude. „Vyvolávací cena je absurdní, umím si ji představit tak třetinovou,“ řekl Jan Maturák, který do Liberce přijel z Olomouce. Bývalý Skloexport by podle něj mohl sloužit jako administrativní budova.

Budova bývalého Skloexportu

středa, 2. listopadu 2022, 13:35

Na vrátnici.
Páter noster je dávno nefunkční.

Na tom se shodli i další dva zájemci, ti ale zatím vystupovat veřejně nechtěli. I pro ně ale je cena stanovená ÚZSVM příliš vysoká. Po prohlídce stavu budovy navíc náklady na přestavbu odhadují na miliardu korun, a to jen po zběžném projití celého areálu. Je tedy otázka, zda by se přestavba případnému investorovi vyplatila. „Do budovy zatéká, prakticky vše by se muselo vybourat a udělat znovu. Na spoustu věcí se tu nikdy ani nesáhlo,“ řekl při prohlídce jeden ze zájemců.

Představu má ale jasnou, v přízemí budovy by mohly znovu fungovat obchody, nad nimi by přestavbou vznikly kanceláře a v horních patrech bydlení. „Je to na dobrém místě, v centru, u nádraží,“ dodal zájemce.


Některá místa připomínají časy dávno minulé

Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Světově proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci opustili objekt v roce 2009.

Budovu v těsné blízkosti libereckého vlakového a autobusového nádraží převzal ÚZSVM od Generálního finančního ředitelství v květnu 2020. Následovala jednání s městem i krajem a dalšími státními institucemi, k dohodě ale nedošlo, úřad tak nyní proto přistoupil k aukci.


V popelníku na chodbě dokonce zůstaly nedopalky cigaret

„Elektronická aukce této administrativní budovy začne 15. listopadu 2022 v 10 hodin a potrvá do 16. listopadu do 10 hodin. Před začátkem aukce, tedy do 14. listopadu do půlnoci, musí zájemci složit kauci ve výši 8 milionů korun,“ upřesnila mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Minimální cena za budovu bývalého Skloexportu je 79 070 900 korun.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky skloexport, liberec, aukce, uzsvm, prodej, byty, kanceláře

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.