Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Veterinární správa kvůli africkému moru zrušila u hranic oblast intenzivního odlovu divočáků

Státní veterinární správa (SVS) zrušila takzvanou oblast s intenzivním odlovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem, kde bylo lovcům vypláceno zástřelné za odlovené divočáky. Reaguje tak nákazu africkým morem prasat.

„V úvodní fázi epidemie není vhodné v okolí výskytu nákazy intenzivně lovit, mohlo by totiž dojít k jejímu šíření do dalších oblastí,“ vysvětlil krok SVS její mluvčí Petr Vorlíček. Lovcům tak prozatím nebude vypláceno zástřelné za odlovené divočáky.

Oblast s intenzivním odlovem byla vymezena v listopadu 2020 po jednání ústřední nákazové komise. „Původně se nacházela v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem,“ připomněl Vorlíček. Podle něj se ale s postupující nákazou postupně rozšiřovala směrem na východ až do Moravskoslezského kraje.

Za dobu existence oblasti s intenzivním odlovem ulovili myslivci přibližně 21 tisíc kusů a nálezci nahlásil nález 353 uhynulých kusů prasat divokých.

Když byl na Liberecku nalezen uhynulý divočák s nákazou afrického moru, SVS vymezila kolem místa nákazy takzvané pásmo infekce. V oblasti o výměře bezmála 200 čtverečních kilometrů nařídila SVS mimořádná veterinární opatření. „V jejich rámci je mimo jiné zakázán lov zvěře a krmení prasat divokých. V této oblasti je také dočasně omezen pohyb obyvatelstva v přírodě,“ řekl Vorlíček.

Správa se nyní zaměřuje na vyhledávání uhynulých kusů divočáků a jejich včasné odklízení. „K tomu jsou lovci motivováni zvýšeným nálezným 3000 korun za kus. Ve zbytku ČR je tak jako doposud vypláceno základní nálezné ve výši 2000 korun za kus,“ uzavřel mluvčí.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky africký mor prasat, svs, veterina, divočáci, odlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.