Počasí dnes14 °C, zítra14 °C
Středa 4. října 2023  |  Svátek má František
Bez reklam

Kostel v Harcově čeká nová etapa. Chtějí tu otevřít centrum pro rodiny

Nová budoucnost čeká na kostel Navštívení Panny Marie v libereckém Harcově. Otevře se široké veřejnosti a stane se novým místem pro setkávání, společné aktivity, zázemím pro různé organizátory volnočasových či vzdělávacích akcí a mnohé další zájemce. Po prázdninách tu chtějí otevřít Vzdělávací a volnočasové centrum Světla, jehož iniciátorem jsou lidé z nedaleké Mateřské školy září.

Před sedmnácti lety jsme chtěli založit rodinné centrum, ve kterém by se potkávali lidé všech generací, s různými zájmy a věnovali se různým aktivitám. Hodně se u nás tehdy scházeli rodiče, kteří se zajímali o respektující přístup k výchově, a tak jsme od dvorky později namísto centra založili mateřskou školu,“ vzpomíná Jana Kunstová z Mateřské školy září. Uplynulo dalších pět let a ke školce přibyla škola.

Pořád ale zůstávala vidina vzniku centra a ta se nám teď zhmotňuje. Právě teď uzrál čas na jeho vytvoření,“ říká Kunstová. Objevila se totiž možnost využít jako zázemí pro centrum kostel v Harcově, který je v současnosti v soukromém vlastnictví a využíván je jako zázemí firmy. Ta zatím iniciátorům centra kostel pronajme.

Přitom i samotný kostel má pohnutou historii, neboť mu ještě před čtvrt stoletím hrozilo zbourání kvůli jeho špatnému stavu. „Před nějakou dobou jsem narazil v novinách na informaci, že kostel nabízeli v aukci a nikdo ho nechtěl. Hrozilo mu zbourání. A já v tu dobu hledal zázemí pro firmu,“ líčí majitel kostela Robert Hes. Kostel, který je odsvěcený a není památkou, koupil. Získal tak ale poměrně nefunkční budovu, do které zatékalo a měla řadu neduhů. Uvnitř ale ukrývala ocelovou konstrukci, která kostel rozdělovala na dvě patra a jako skladovací prostor se hodila.

„Postupně jsme kostel řadu let opravovali, a dokonce jsme opět zprovoznili elektrické hodiny a dnes celému Harcovu odbíjejí čas. Opravili jsme fasádu a kostel uvnitř zrekonstruovali,“ popsal Hes. Kostel je nyní dvoupatrovou budovou o ploše 350 metrů čtverečních, má pergoly, dílnu, šatny, několik sociálních zázemí, gastro provoz, kanceláře i prostory k pronájmu. „Naší firmě ale už nestačí a postupně se stěhujeme do Kateřinek, pro kostel nemáme využití a prodali bychom ho. Ale všichni jsme rádi, že je teď takový, jaký je a je pro nás důležité, kdo ho koupí a co s ním bude a co bude uvnitř provozováno,“ vysvětlil majitel kostela.

I proto se domlouvá na spolupráci s iniciátory centra pro rodinu a dává jim příležitost. „Máme vidinu kostel koupit, ale nejdřív chceme jeho majitele přesvědčit, že naše aktivity mají smysl. Proto se nyní snažíme získat podporu místních a všech, kdo mají chuť se přidat,“ vysvětluje Kunstová. Prostřednictvím sbírky shromažďují peníze na zařízení centra a vyzývají všechny, kdo třeba hledají prostory pro organizování kroužků nebo jiných aktivit pro veřejnost, ať se neváhají ozvat. V Harcově se pro ně může najít místo.

Do roka chceme centrum rozjet, aby se stalo místem setkávání pro veřejnost, místem, kam se budou lidé rádi vracet. A děti z naší školy mají ještě jeden velký sen, který nám zpočátku připadal bláznivý, ale teď už ho vidíme úplně reálný. Chtěly by v kostele vybudovat hvězdárnu, aby i Liberec měl místo, odkud může pozorovat hvězdy,“ dodala Kunstová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Blanka Freiwilligová

Štítky kostel, nové využití, Harcov, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kostel v Harcově čeká nová etapa. Chtějí tu otevřít centrum pro rodiny  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.