Počasí dnes21 °C, zítra20 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Mladá vědkyně z Technické univerzity se stala poradkyní ministryně

Mladá vědkyně z Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci se stala členkou nového poradního týmu ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. Liberečanka Markéta Klíčová byla vybrána jako jedna z mladých expertek se zkušeností z prestižních zahraničních univerzit a vědeckých pracovišť.

Tým tvoří čtrnáct členů, mezi nimiž jsou také nositelé významných vědeckých ocenění, zakladatelé start-upů, případně ti, kteří se umístili v žebříčku Forbes 30 pod 30.

Paní ministryně se nás neptá na naše jednotlivé odbornosti, spíš ji zajímá komplexní zkušenost z oblasti vědy. Bavili jsme se například o dobré praxi ze zahraničí, a co z toho bychom chtěli zavést u nás,“ řekla Markéta Klíčová. Sama nabídla například své zkušenosti z působení v USA a Finsku.

Také jsme řešili palčivé otázky nízkých platů a neexistující mateřské dovolené pro doktorandky a doktorandy. Narazili jsme také na podmínky hodnocení projektů, konkrétně zda jsou juniorské projekty skutečně pro juniorské vědce. Samozřejmě jsme se věnovali také tématu umělé inteligence ve vědě a chatbotu ChatGPT,“ popsala Markéta Klíčová.

Skupina mladých vědkyň a vědců bude diskutovat především o rozvoji lidských zdrojů ve vědě, výzkumu a inovacích a transferu technologií a znalostí, zejména pak o vzniku spin-offů a start-upů, což jsou priority, které si vytyčila ministryně.

Razím názor, že vnímat potřeby a nápady juniorních vědkyň a vědců je mimořádně důležité. Nechceme-li, aby docházelo k brain-drainu, musíme přesně těmto mladým nadaným lidem nastavit takové podmínky, aby se i z prestižních světových univerzit měli kam vrátit a předávat dál své zkušenosti,“ uvedla Helena Langšádlová.

Součástí této neformální poradní skupiny jsou kromě Markéty Klíčové také Jan Lukačevič, který je mimo jiné kosmický inženýr a mladý poradce generálního tajemníka NATO. Dále držitelka Ceny Neuron Lucie Kalousová. Patří sem i Lenka Slavíková, odborná asistentka na matfyzu, kde se zaměřuje na harmonickou analýzu a teorii prostorů funkcí, nebo Filip Široký, který má zkušenosti ze švýcarského CERNu.

Mně to dává velký smysl a jsem ráda, že již nyní po pár měsících mám pocit, že se něco děje. Skutečně mám pocit, že nám paní ministryně naslouchá velmi bedlivě a snaží se při nejbližší příležitosti naše názory prezentovat na dalších platformách. Celý její tým pomáhá, aby nastaly brzy změny k lepšímu v podmínkách mladých vědců a doktorandů,“ dodala Klíčová.

Inspirací pro tuto aktivitu je fungování pracovní skupiny organizace Youth, Speak Up! na podporu začínajících vědkyň a vědců, která fungovala v Poslanecké sněmovně v letech 2019–2021. Cílem organizace bylo dostávat důležitá témata mladých lidí do politiky.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Technická univerzita Liberec

Štítky vědkyně, Technická univerzita, ministryně, poradce, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mladá vědkyně z Technické univerzity se stala poradkyní ministryně  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.