Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Středa 29. listopadu 2023  |  Svátek má Zina
Bez reklam

Obědy od nového školního roku zdraží více než polovina základních škol v Liberci

Obědy od nového školního roku zdraží více než polovina z 21 základních škol v Liberci. Hlavním důvodem je meziroční nárůst cen potravin. Cena za jeden oběd stoupne na 12 školách o několik korun a měsíčně to znamená nárůst o 40 až 160 korun, vyplývá z informací na webech libereckých škol. Podle náměstka primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) lze nyní těžko odhadovat, zda kvůli tomu přibude počet rodin, které budou žádat o proplacení obědů přes dotační programy. Ze zhruba 10 tisíc žáků základních škol v Liberci jich dotace využívá do 150.

„Ta skupina je v posledních letech zhruba stejně velká," řekl Langr. Předpokládá ale, že potenciálních žadatelů, kteří by na dotace měli nárok, je více. „Ten aktivní krok je na rodičích. Je otázka, zda o tom nároku vědí nebo se nechtějí přihlásit v obavě ze stigmatizace," dodal.

Liberecké školy využívají především dotační program ministerstva práce a sociálních věcí, který je určený pro děti z rodin s přiznanou dávkou hmotné nouze. Dalšími podporovateli je obecně prospěšná společnost Women for Women a vlastní dotační program má od letošního roku i město Liberec.

Na libereckých školách, které obědy od září zdraží, cena za jeden nejčastěji stoupne o tři koruny. O tolik je zdražuje například společnost Gastron, která je dodává v Liberci do čtyř základních a pěti středních škol. „Je to hlavně kvůli navýšení cen potravin," řekl za firmu Vít Vaníček. Se zvýšenými náklady se podle něj potýkali už minulý školní rok. "Máme ale nepsanou dohodu se školami, že během školního roku ceny neměníme," vysvětlil, proč ke zvýšení cen přistoupili až nyní.

V základních školách, kam dodává Gastron obědy, stoupne cena za oběd pro děti do deseti let z 31 na 33 korun, pro věkovou skupinu od 11 do 14 let z 33 na 35 Kč a pro 15leté a starší ze 36 na 38 korun. Žáci středních škol platí za oběd 48 korun. I přes zdražení jde ve srovnání s jinými školami v Liberci stále o podprůměrné ceny. Podle Vaníčka se jim je daří držet nízko i díky tomu, že vaří pro více škol a lépe tak mohou rozložit fixní náklady.

Nejlevnější obědy mají v Liberci dvě základní školy s cenami podle věku dětí od 31 do 35 korun, naopak na horní hranici je základní škola Husova s cenami od 47 do 54 korun. Za tyto ceny obědy prodává od letošního února. „Nemáme žádný signál od rodičů, že by to někdo nezvládal platit," sdělila ředitelka školy Blanka Reindlová. Do školy dochází zhruba 550 dětí, dotaci na stravování nečerpá žádné. Podle Reindlové chtějí školákům nabízet kvalitní stravu. „Vaříme jen z čerstvých surovin a nechceme jít s kvalitou dolů. Naši kuchaři nechtějí a ani neumějí vařit jinak," dodala.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Václav Votruba

Štítky ČR, školy, sociální, potraviny, peníze, Liberecký kraj, obědy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Obědy od nového školního roku zdraží více než polovina základních škol v Liberci  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.