Počasí dnes16 °C, zítra13 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Liberecký vědecký park iQLandia slaví deset let, prošly jím čtyři miliony lidí

Zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci slaví deset let od svého otevření, za tu dobu jím prošly více než čtyři miliony lidí.

S návštěvností 485.000 turistů se stal loni nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Libereckém kraji, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V březnu v centru otevřeli novou expozici věnovanou umělé inteligenci (AI), která rozšířila expozici věnovanou člověku, a připravují i další novinky.

Finišujeme přípravy, kde bychom v horizontu jednoho až dvou měsíců spouštěli 'soběstačný dům', kde chceme ukázat, jak dnes moderní technologie zpříjemňují komfort jeho obyvatel a zároveň jak využívají chytré technologie při úsporách energií. V iQParku připravujeme projekt 'autodílna', kde pro malé badatele bude model sanitky, ve které si mohou vyzkoušet práci záchranáře, ale také třeba jak se dolévá olej do auta a budou tam mít i nástroje, které se používají v autodílnách," doplnil ředitel iQLandie Václav Dostál.

Kromě jiného připravila iQLandie projekt "Kdo šetří, jde od tří!", kdy jsou v březnu a dubnu každý pátek iQLandia i iQPark, který je určený mladším dětem, otevřené za sníženou cenu. Bez ohledu na věk zaplatí návštěvník vstupné 150 korun v iQLandii, respektive stokorunu v iQParku. „Cílíme hlavně na Liberečany a obyvatele z blízkého okolí, kteří tak mají tři hodiny chytré zábavy za snížené vstupné," dodal Dostál. Po celý velikonoční víkend je pro návštěvníky připravený narozeninový workshop "Očarované balónky".

Centrum iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které v Česku vznikly za přispění evropských peněz. Program Výzkum a Vývoj pro Inovace na liberecké centrum přispěl 340 miliony korun, největším lákadlem je humanoidní robot Thespian, Teslův transformátor, gyroskop a science show s chemickými pokusy. Výstavní plocha má jeden hektar, v 11 expozicích je 400 většinou interaktivních exponátů a ve střešní kopuli planetárium. Součástí je iQPark, který před 20 lety vznikl jako první science centrum v České republice.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Blanka Freiwilligová

Štítky ČR, zábava, věda, iQLandia, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberecký vědecký park iQLandia slaví deset let, prošly jím čtyři miliony lidí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.