Aktuálně

Řidička na přechodu v Jablonci přehlédla chodkyni, těžce ji zranila více...

Tunel se po dlouhé opravě otevírá. Už příští rok ŘSD na průtahu chystá další omezení více...

Během víkendu se budou teploty držet nad nulou. Řidiče potrápí mlha více...

U Panské skály supermarket stavět nelze, ministerstvo potvrdilo zamítnutí výjimky více...

ANKETA: Dodržujete během Velikonoc tradice?

Autoři | Foto pixabay.com

Během prodlouženého víkendu oslavuje Česká republika Velikonoce. Dnes už člověk většinu věcí zařídí pohodlně v obchodě. Tam sežene pečeného beránka, pomlázku, a dokonce i nabarvená vejce. Stále se však najde dost lidí, kteří se snaží velikonoční tradice dodržovat postaru. Jak jste na tom vy?

Dodržujete velikonoční tradice?

 
 
 
Celkem hlasovalo110 čtenářů
 

Například v minulosti k Velikonocům patřilo řehtání nebo klapotání. S řehtačkami po vsi obcházeli především chlapci školou povinní. Poprvé už vyrazili na Zelený čtvrtek a naposledy na Bílou sobotu ráno. Cílem bylo projít celou vesnici a pomodlit se u každého křížku. Kromě toho se pomocí řehtaček svolávali lidé k bohoslužbám. Jde o jednu z tradic, kterou v dnešní době uvidíte jen málo kde.   

Mezi dnešní generací se mluví hlavně o pečení beránka. V minulosti se pekl i jidáš nebo mazanec. Právě jidáš měl tvar zamotaného válečku. Pokud jde o tradiční těsto, ze kterého se jidáše pečou, hlavními surovinami vždy bývaly bílá mouka a med. Naopak mazanec se dříve připravoval ze strouhaného sýru a velkého množství vajec.   

Na některých místech muži polévali ženy vodou, vysévali obilí nebo hledali poklady. Říká se, že lidé, kteří něco ztratili, to na Velký pátek zaručeně najdou. A k tomu ještě něco navíc.  

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Velikonoce, tradice, koleda

Komentáře

Mortrick 666

Křesťanské blbosti. Už ve dvanácti letech mi vše kolem Velikonoc i Vánoc bylo odporné. V 21. století stále tolik lidí "věří v Boha", neskutečná tupost.

Neděle, 31. března 2024, 21:46Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.