Počasí dnes24 °C, zítra27 °C
Úterý 25. června 2024  |  Svátek má Ivan
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Největší letecká show ve střední Evropě ovládne pardubické letiště

PR článek

O víkendu 1. a 2. června proběhne na pardubickém letišti již dvaatřicátý ročník Aviatické pouti, akce pro celou rodinu. Po celý první červnový víkend bude návštěvníky čekat pestrý letecký i pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Na co se můžete těšit už teď?

„Hlavním bodem Aviatické pouti bude tradiční, přibližně pětihodinový, souvislý blok letových ukázek. Na pardubickém nebi se tak vystřídají nejen četná historická letadla, ale i moderní stroje Armády ČR, včetně sólové ukázky Gripenu,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a dodává: „Naprostou novinkou ve vzduchu bude legendární německý stíhací letoun Messerschmitt BF-109, který se na českém nebi ukáže poprvé od II. Světové války.“

Letecká akrobacie v čele s Martinem Šonkou


Pro většinu návštěvníků leteckých dnů je vrcholem ukázek předvedení různých variací letecké akrobacie. Ta nebude chybět ani na dvaatřicátém ročníku Aviatické pouti. V letovém programu se představí hned několik akrobatů a chybět nebude ani oblíbený Martin Šonka. „Martin Šonka patří k pravidelným účastníkům Aviatické pouti, a můžeme říci i k jejím stálicím. V průběhu posledních let se divákům představil již na několika typech letadel. Letos vystoupí na svém akrobatickém speciálu Extra 300SR a opět se také předvede na cvičném letadle Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku. Na něm nám předvede své oblíbené obraty, kdy si při některých z nich diváci zcela právem pokládají otázku, zda ještě platí zákony aerodynamiky,” dodává Jan Rudzinskyj.

Představí se také letečtí akrobaté i piloti z pardubického Centra leteckého výcviku a poprvé se předvede i Letka AP, která zatím létá s trojicí ultralehkých replik letadel z první světové války. Deset let na letounech Xtreme Air XA-42 v Pardubicích oslaví čtyřčlenná akrobatická formace Flying Bulls Aerobatics Team, která umí na obloze namotat synchronizované akrobatické prvky jako nikdo jiný na světě.

Malým i velkým klukům se pak zatají dech při náletu legendární druhoválečné stíhačky P-51D Mustang na kolonu německé obrněné techniky. Milovníci dramatu se pak dočkají scény z války ve Vietnamu, kdy americký vrtulník AH-1 Cobra zaútočí na pozice Vietcongu.

Záchranná akce žlutého záchranářského vrtulníku

Premiérově se na Aviatické pouti představí i žlutý záchranářský vrtulník EC135T2+ královéhradecké společnosti DSA. Ano, ten vrtulník, který již neodmyslitelně patří k našemu běžnému životu, ale asi všichni, když ho vidíme na nebi, tak zpozorníme, protože víme, že v cíli jeho cesty je někdo v nouzi čekající na rychlou pomoc. Právě takový simulovaný zásah uvidí i diváci i na pardubickém letišti.

Program k oslavě Dne dětí zabaví celou rodinu

Aviatická pouť nebude ani v letošním roce rozhodně jen pro fanoušky letadel. Stejně jako v předchozích letech bude její nezbytnou součástí i oslava Dne dětí. Vedle sledování letadel na obloze se tak nejmenší návštěvníci mohou těšit také na celou řadu soutěžních stanovišť, která je zábavnou formou seznámí s bezpečnostními složkami. Děti si také vedle plnění netradičních úkolů budou moci na vlastní kůži vyzkoušet třeba i to, jaké je to usednout do hasičského vozu či sanitky nebo na policejní motocykl. Hravou formou se naučí zvládat krizové situace i základy první pomoci. Soutěžit se bude o hodnotné ceny vždy od 9 do 16 hodin.

Na své si zajisté přijdou i dospělí s duší dobrodruha. Součástí doprovodného programu budou totiž také různé simulace situací, se kterými se běžný člověk setkává jen ve filmu. Návštěvníci na vlastní oči spatří třeba to, jak může vypadat vzpoura vězňů a zásah proti ní, jak probíhá zadržování pachatelů cizineckou policií, nebo slaňování záchranáře se psem.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu a vstupenkách naleznete na stránce www.aviatickapout.cz.

Aviatická pouť v bodech:

 • 32. ročník Aviatické pouti se koná 1. a 2. června na letišti v Pardubicích, kde své první lety uskutečnil první český aviatik Ing. Jan Kašpar.
 • Aviatická pouť patří k největším a nejkrásnějším Airshow ve střední Evropě.
 • Kromě letadel ve vzduchu je součástí akce i velký dětský den, výstava aut a autoveteránů, prezentace techniky Armády České republiky a spousta gastronomických stánků Air Food Festival.
 • Představení letounů Vzdušných sil Armády České republiky: Jas-39 Gripen, L-159 ALCA a průlet hotovostních Gripenů s transportním dvoumotorovým letounem CASA 295. Letouny AČR budou vystaveny i na zemi.
 • NAPROSTÁ NOVINKA A PREMIÉRA: poprvé od druhé světové války přiletí legendární německý stíhací letoun: Messerschmitt BF-109. Letoun se na českém nebi ukáže poprvé od II. Světové války!
 • Scéna z II. Světové války, kde budou létat nejslavnější letouny: P-51D Mustang, první proudový letoun Messerschmitt Me-262 Schwalbe.
 • Vystoupení záchranářského vrtulníku společnosti DSA se simulovanou záchranou pacienta.
 • Předvedení zásahu Policie ČR a Vězeňské služby ČR s vrtulníkem.
 • Akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatic Team.
 • Dva závodní akrobatičtí piloti ze seriálu Red Bull Air Race a mistři světa: Zakladatel seriálu – Peter Besseneyi a Martin Šonka.
 • Vystoupení Centra leteckého výcviku, kde se cvičí mladí armádní piloti: Historický Jak C-11, L-39C Albatros a žhavá novinka a premiéra: L-39NG z Aero Vodochody.
 • Akrobacie vrtulníku Bo-105 s pilotáží známého „skokana z vesmíru“ Felixe Baumgartnera.
 • Akrobacie kluzáku a vystoupení legendy dvojnásobného mistra světa a dvojnásobného mistra Evropy v letecké akrobacii Petra Jirmuse.
 • Letoun Pilatus PC-9 vzdušných sil Slovinska s fantastickou pilotáží Andreje Fioreliho.
 • Scéna z I. Světové války s replikami stíhacích dvouplošníků včetně vzdušných soubojů a pyrotechniky.
 • Scéna z Vietnamské války s legendárním bojovým vrtulníkem COBRA.

Ohodnoť článek

Štítky pouť, letiště, střední Evropa, letecká akrobacie, Armáda České republiky, Gripen, show, druhá světová válka, Martin Šonka, Centrum leteckého výcviku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Největší letecká show ve střední Evropě ovládne pardubické letiště | Společnost | Zprávy | Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.