Počasí dnes23 °C, zítra24 °C
Středa 17. července 2024  |  Svátek má Martina
Bez reklam

Co dělat s vosami nebo sršni na vlastním pozemku. Hasiči radí volat odborníky

V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.

„Hasiči odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž obydlí, kde se nachází osoba, která je alergická na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic a podobně," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Na jaře lidé volají hlavně kvůli včelám, v létě to jsou sršně a vosy. „Pouze v případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy," upozornila Horáková. Lidé by proto měli před zavoláním na tísňovou linku zvážit, zda jde o akutní případ vyžadující zásah hasičů nebo lze situaci řešit jinak.

Kdo objeví roj včel na své zahradě, neměl by k místu několik hodin chodit - včely odletí a opylí stromy a květy. Nejsou agresivní, jeden z nepracovitějších tvorů na světě podle včelařů nemá na napadání čas - jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.

„Včelí roj nelétá zpravidla daleko od domovského úlu, proto pokud se u Vás na zahradě objeví, zachovejte klid, k místu nechoďte a zkuste nejprve kontaktovat včelaře v sousedství. On Vám poradí nebo si pro včely přijede a odchytí, protože budou pravděpodobně jeho," uvedl včelař a současně profesionální hasič Roman Harapát. „Dříve, než zavoláte hasiče, zavolejte včelaře, a tím včelky pomůžete zachránit," dodal.

Význam včel pro přírodu i člověka je obrovský. Nejenže produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, jako je med, pyl, propolis či vosk, ale hlavně z velké části zajišťují opylení zemědělských plodin i volně rostoucí vegetace.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky včela, hmyz, včelařství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Co dělat s vosami nebo sršni na vlastním pozemku. Hasiči radí volat odborníky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.