Počasí dnes29 °C, zítra21 °C
Neděle 21. července 2024  |  Svátek má Vítězslav
Bez reklam

Benzin v Libereckém kraji opět zlevnil, nafta zdražila, změny jsou v haléřích

Benzin v Libereckém kraji od minulého týdne opět zlevnil, cena nafty ale po osmi týdnech poklesu vzrostla. Změny jsou jen haléřové. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 37,78 Kč, před týdnem byl o tři haléře dražší. O sedm haléřů zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 35,84 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 66 haléřů na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,50 Kč na litru méně.

Ceny paliv výrazně ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu, která začala 24. února 2022. Nafta se od té doby dostala v kraji nejvýš 13. března 2022, kdy byl litr v průměru za 49,73 Kč, některé čerpací stanice v Liberci chtěly tehdy za litr i přes 52 korun. Nejlevnější byla nafta loni 28. května, kdy se litr prodával průměrně za 30,66 Kč. Benzin byl nejdražší začátkem července 2022, kdy řidiči v kraji za litr platili průměrně 47,95 Kč. Nejníž se jeho cena dostala letos 2. ledna, kdy byl litr v průměru za 35,20 koruny.

Vývoj cen paliv byl podobný v celém Česku, benzin zlevnil o osm haléřů, za litr teď u pump chtějí v průměru za 37,77 Kč. Nafta se v zemi prodává průměrně po 36,06 koruny, před týdnem byla o osm haléřů levnější. Nejméně platí za litr benzinu řidiči v Ústeckém kraji, kde je v průměru za 37,36 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně po 35,46 koruny. Nejdražší paliva nabízejí u čerpacích stanic v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,73 Kč a nafta se tam tankuje po 37,72 koruny za litr.

V Libereckém kraji jsou ceny paliv pod celostátním průměrem a patří k těm nižším. Levněji tankují motoristé v jižních Čechách, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, v Plzeňském mají levnější benzin. V kraji je nejlevnější benzin na Českolipsku, litr přijde v průměru na 37,58 Kč. Za naftu platí nejméně motoristé na Semilsku, kde je litr průměrně po 35,63 Kč. Nejdražší benzin je na Liberecku, za litr chtějí u tamních pump průměrně 37,89 Kč. Nafta je v kraji nejdražší na Jablonecku, litr se tam prodává průměrně za 36,37 koruny.

Kvůli vysokým cenám v tuzemsku jezdí Češi nakupovat a tankovat do sousedního Polska. Paliva tam od minulého týdne zlevnila, alespoň u čerpací stanice AB nedaleko česko-polské hranice. Ceny klesly v přepočtu zhruba o deset haléřů, za litr nafty dnes chtěli 6,56 zlotého (37,70 Kč), benzin zlevnil na 6,99 zlotého (40,17 Kč). Dál od hranic lze v Polsku tankovat i levněji. V Liberci pohonné hmoty od minulého týdne zlevnily, litr benzinu bylo dnes možné natankovat za ceny od 36,90 Kč, naftu lze pořídit i za 34,50 koruny za litr.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky benzín, nafta, liberecký kraj, liberec, ccs

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Benzin v Libereckém kraji opět zlevnil, nafta zdražila, změny jsou v haléřích  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.