Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Paliva v Libereckém kraji od minulého týdne zdražila, benzin překročil 38 Kč

Paliva v Libereckém kraji od minulého týdne opět zdražila, benzin překročil hranici 38 korun. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,22 Kč, před týdnem byl o 27 haléřů levnější. O 26 haléřů zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 36,75 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin zhruba o korunu na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,75 Kč na litru méně.

Ceny paliv v Česku výrazně ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu, která začala 24. února 2022. Nafta se od té doby dostala v kraji nejvýš 13. března 2022, kdy byl litr v průměru za 49,73 Kč, některé čerpací stanice v Liberci chtěly tehdy za litr i přes 52 korun. Nejlevnější byla nafta loni 28. května, kdy se litr prodával průměrně po 30,66 Kč. Benzin byl nejdražší začátkem července 2022, kdy řidiči v kraji za litr platili průměrně 47,95 Kč. Nejníž se jeho cena dostala letos 2. ledna, to byl litr v průměru za 35,20 koruny.

O desítky haléřů na litru zdražily za poslední týden pohonné hmoty v celém Česku. Průměrná cena za litr benzinu za týden stoupla o 26 haléřů na 38,32 koruny. Nafta se prodává průměrně po 36,99 Kč, před týdnem byla o 34 haléřů levnější. Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 37,80 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam mají průměrně za 36,28 koruny. Nejdražší paliva nabízejí dlouhodobě pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,27 Kč a nafta je po 38,57 koruny za litr.

V Libereckém kraji jsou ceny paliv pod celostátním průměrem a patří k těm nižším. Za stejné nebo nižší ceny tankují pohonné hmoty motoristé v jižních Čechách, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji, v Karlovarském mají levnější benzin. Nejlevnější paliva v kraji prodávají na Českolipsku, benzin je u tamních čerpacích stanic v průměru za 37,81 Kč a nafta po 36,17 koruny. Nejdráž tankují motoristé na Liberecku, kde je benzin v průměru za 38,52 Kč a nafta po 37,26 koruny za litr.

Kvůli vysokým cenám v tuzemsku jezdí Češi nakupovat do sousedního Polska, tankovat se tam ale nyní příliš nevyplatí. Paliva i v sousední zemi od minulého týdne zdražila, alespoň u čerpací stanice AB nedaleko česko-polské hranice. Změny jsou v přepočtu jen haléřové, za litr benzinu dnes chtěli 6,82 zlotého (39,97 Kč), nafta zdražila na 6,39 zlotého (37,45 Kč). Dál od hranic lze v Polsku tankovat i levněji. V Liberci od minulého týdne zdražily pohonné hmoty až o korunu na litru, ceny nafty začínají od 35,50 Kč, litr benzinu je v krajském městě možné natankovat od 37,90 koruny.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky benzín, nafta, liberecký kraj, liberec, ccs

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Paliva v Libereckém kraji od minulého týdne zdražila, benzin překročil 38 Kč  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.