Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Mrtvé ryby v Harcovském potoce na přehradě. O ekologickou havárii nešlo

Autoři | Foto Martina Petrášková

Na přítoku Harcovského potoka do Liberecké přehrady jsou na začátku u restaurace Bílý Mlýn ve vodě mrtvé ryby a voda tam zapáchá. Takové hlášení přijala dnes odpoledne tísňová linka 112 od Harcovské přehrady. Naštěstí se ukázalo, že za úhynem ryb nestojí žádná ekologická katastrofa, ale vypouštění štěrkové zdrže nad přehradou, které dnes proběhlo v režii Povodí Labe.

„K přehradě chodím v těchto parných dnech koupat psa. Je sice vypuštěná, ale zezadu se do ní vlévá Harcovský potok a voda je tam krásně svěží. V Liberci bohužel není moc jiných míst, kam se psem k vodě vyrazit. Dnes ale voda nebyla čirá, ale zakalená, zapáchala a ve vodě a na břehu ležely mrtvé rybky,“ popisuje důvod telefonátu na linku 112 mladá žena z Liberce, která si nepřála být jmenována.

Na místo během chvíle dorazili profesionální hasiči a také policejní hlídka. „Ve vodě není žádná viditelná skvrna, ohledáním místa jsme vyloučili ekologickou havárii. Kolegové prověřili nádrž nad přehradou a zjistili, že je čerstvě vypuštěná. Rybky byly dolů potokem nejspíš spláchnuty právě odsud,“ hlásil na místě do vysílačky velitel zásahu Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Jeho slova Liberecké Drbně posléze potvrdil i Pavel Šenk z Povodí Labe. „Štěrková zdrž nad vodním dílem Harcov byla dnes vypuštěna, protože v ní bude v příštím týdnu probíhat geodetické zaměření nánosů za účelem určení jejich objemu,“ popsal. Podle něj je tedy více než pravděpodobné, že menší rybky se při vypouštění dostaly ze zdrže potokem na přehradu, stejně jako ty, které byly ve zdrži například uhynulé.

Vypouštění štěrkové zdrže provádí Povodí Labe po zhruba 9 letech. „Pravidelnost nelze určit, vždy záleží na tom, jak vysoké jsou vody, kolik je bouřek, přívalových dešťů. K vypouštění se přistupuje tehdy, když je nánosů už příliš. V příštím týdnu geodeti nánosy zaměří, abychom měli přesné údaje o jejich objemu kvůli vyčištění a pak bude zdrž opět napuštěná,“ uzavírá Pavel Šenk.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Liberec, Harcovský potok, Harcovská přehrada, úhyn ryb, Povodí Labe

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.