Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Veřejný prostor plní desítky výdejních boxů. Liberec chce pravidla pro jejich umísťování

Je to fenomén posledních měsíců a let. Na mnoha místech v Liberci přibyly desítky výdejních boxů. Na jednu stranu ceněná věc, která usnadňuje přebírání zásilek, na druhou stranu se ale objevují na místech špatně dostupných místech, a to i pro samotné zásobovače. A podle liberecké radnice také na místech, kdy mohou například komplikovat výhled do křižovatky. Podle náměstka primátora Jiřího Janďourka by tak měla vzniknout jasná pravidla, jak tyto boxy umísťovat.

Podle něj by provozování výdejních míst mělo mít jasná pravidla, klidně i omezení, ovšem primárně z hlediska bezpečnosti. „Současně by se tato pravidla měla propojit s manuálem veřejného prostoru, který už město používá. Neznamená to omezování provozovatelů a podnikatelů, ale spíše hledání optimální varianty, která bude vyhovovat všem, aniž by došlo k navyšování nákladů pro majitele i zákazníky,“ řekl.

Jaký je váš názor na výdejní boxy?

 
 
 
Celkem hlasovalo6406 čtenářů
 

S výdejními boxy přišla společnost Alza, dnes už je takových společností hned několik a nadále přibývají.

Jenže pro města je problém boxy omezovat. Často totiž stojí na soukromých pozemcích. „Města a obce mají navíc omezené možnosti regulace, zvláště pokud takové boxy stojí na soukromých pozemcích. Zatímco někde jsou umístěny na parkovištích a u supermarketů, jinde mohou vadit – minimálně z estetického hlediska,“ dodal Pavel Chmelík z liberecké radnice.

Boxy v současné legislativě podléhají živnostenského zákonu, ale ne stavebnímu. Regulovat je tak alespoň zatím lze jen prostřednictvím tržního řádu. Pravidla pro stavby boxů pak má například Praha a tímto směrem by se mohl vydat i Liberec.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky výdejní boxy, liberec, veřejný prostor, radnice, pravidla

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.