Aktuálně

Farmáři v Libereckém kraji omezují kvůli riziku slintavky vstup i prodej mléka ze dvora

Autoři | Foto Pixabay.com

Farmáři v Libereckém kraji omezují kvůli obavám ze zavlečení slintavky a kulhavky vstup do svých chlévů, ale také prodej mléka ze dvora. Už minulý týden omezila na základě doporučení veterinární správy pohyb návštěvníků na farmě a zakázala vstup do svých stájí třeba Kozí farma Pěnčín na Jablonecku, která je oblíbeným turistickým cílem. Chlévy jsou uzavřené ohradou a jsou tam výstražné cedule.

Pěnčínská farma patří k největším chovům ovcí a koz v zemi, dohromady má kolem 800 ovcí a koz, chová ale také zhruba čtyři desítky hovězího dobytka a prasata. Všechna tato zvířata jsou nákazou, která se objevila v Maďarsku a na Slovensku, ohrožena. "Turisté mohou být vpředu, kde je drůbež a králíci, otevřená je korálková dílna, občerstvení i firemní prodejna s produkty z ovčího a kozího mléka," uvedl majitel farmy Josef Pulíček.

Opatření v souvislosti s nákazou přijala i Zoologická zahrada v Liberci. "Do odvolání máme zákaz vstupu a krmení v kontaktní zoo. A přidali jsme oplocení k výběhu koz šrouborohých, kde hrozilo, že by mohlo dojít k přímému kontaktu s návštěvníky. U dalších výběhů to nehrozí, jsou tam bariéry, například příkopy. A preventivně jsme si také nakoupili dezinfekční rohože, ale zatím je ke vstupům do pavilonů dávat nebudeme," uvedla mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Pohyb lidí v chlévech omezilo i ZOD Brniště na Českolipsku, které patří se 1400 kusy dobytka k největším chovatelům v kraji. "Na základě doporučení veterinární správy máme uzavřený areál, máme tam knihu návštěv a nepouštíme už každého. Dřív jsme mívali exkurze i ze škol, studenti sem jezdili na praxe, to jsme teď přerušili. Dali jsme tam dezinfekční rohože a snažíme se prostě minimalizovat pohyb lidí v areálu," řekl ředitel společnosti Otto Forman.

Prodej mléka ze dvora zastavily v obavě z nákazy Farma Příchovice na Jablonecku nebo Agrocentrum Jizeran na Semilsku. V Jizeranu už také instalovali dezinfekční rohože. "Řešíme jakým způsobem vykonávat veterinární a inseminační činnost a přitom minimalizovat přenos nákazy do chovu," uvedl ředitel Martin Lev. Jizeran je zaměřený na produkci mléka, pokud by se slintavka do chovu dostala, znamenalo by to podle něj nejen likvidaci celého stáda, ale s ním i likvidaci podniku. "Já bych byl pro to, aby nám umožnili zvířata očkovat," dodal.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem, přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Pro člověka nákaza nebezpečná není, v Česku byla naposledy v roce 1975. Kvůli šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku je od půlnoci omezena nákladní doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky ČR, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, chov, zdraví, zoo, slintavka, kulhavka, Liberecký

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.