Aktuálně

Tygři v Brně bojovali, na body to ale nestačilo. Kometa vyhrála 3:1 více...

Radost pro řidiče v Liberci – Vítězná ulice je opět průjezdná více...

Zloděje na dně vypuštěné přehrady v Liberci zlákal vůz stavbařů, krádež ale zpackali více...

Obrovský úspěch absolventky liberecké univerzity: získala sklářského Oskara více...

Řidička na přechodu v Jablonci přehlédla chodkyni, těžce ji zranila více...

Tunel se po dlouhé opravě otevírá. Už příští rok ŘSD na průtahu chystá další omezení více...

Během víkendu se budou teploty držet nad nulou. Řidiče potrápí mlha více...

U Panské skály supermarket stavět nelze, ministerstvo potvrdilo zamítnutí výjimky více...

Nejstarší liberecké kamenné kino Varšava se probouzí do krásy

Autoři | Foto Město Liberec

Od loňského října prochází kino Varšava v Liberci náročnou rekonstrukcí a modernizací za 62 milionů korun. Navrátit má tomuto nejstaršímu kamennému kinu v Liberci, které je zároveň jediné jednosálové, původní krásu a divákům tím nabídnout ještě lepší filmové a kulturní zážitky. Rekonstrukce má celkově probíhat přes rok, nyní jsou práce zhruba ve dvou třetinách plánovaného času a zatím se obešly bez významnějších komplikací.

„V průběhu stavebních úprav dochází k vybudování nového stropu nad prvním podzemním podlažím, ke stabilizaci stěn sálu, vzniknou nové vnitřní rozvody inženýrských sítí - voda, kanalizace, zdravotechnika, vytápění, elektrika a vzduchotechnika. Vybuduje se nové jeviště včetně nové akustické techniky. Upraví se také zázemí pro provozování kina v bývalém klubu Barandoff," uvedla už dříve náměstkyně primátora města pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová (ANO). Opravy se dočká i čelní fasáda ve Frýdlantské ulici a prostranství před kinem. „Vytvoří se tak klidný a důstojný vstup do kulturní instituce, čímž obecně přispějeme ke kultivaci veřejného prostoru v historickém jádru Liberce," dodala.

Práce na obnově památkově chráněné budovy ve Frýdlantské ulici, které probíhají už osm měsíců, pokračují dle města podle harmonogramu. „Za účelem odstranění vlhkosti probíhají v současné době intenzivní sanační práce na obvodovém zdivu, byl vybourán a sanován původní septik, buduje se systém provětrávaných podlah, nové rozvody kanalizace, drenáže a nové hydroizolace obvodových stěn z Frýdlantské i Mariánské ulice. Na to naváže oprava rozvodů kanalizace a vody,“ uvádí náměstkyně s tím, že kino je už také napojeno na nový horkovod teplárny.

Liberec přitom dbá i na detaily. „Stavbaři odhalili během prací fragment původní profilace šambrán portálů vstupů, neboli ozdobné orámování na fasádě. Ve spolupráci s památkáři vše dokumentujeme a prvky necháme obnovit,“ doplnila Prachařová.

Rekonstrukce Varšavy přijde na 62 milionů korun a je spolufinancována Evropskou unií. „Výše dotace činí 28,5 milionu korun, s otevřením kina se počítá v příštím roce,“ dodává mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

V Liberci začala oprava kina Varšavy za 62 milionů, potrvá přes rok

V Liberci začala tento týden oprava kina Varšavy, které je ve stotisícovém městě nejstarším funkčním a zároveň jediným jednosálovým. Rekonstrukce památkově chráněné budovy ve Frýdlantské ulici v horním centru si vyžádá skoro 62 milionů korun a...

Historie kina Varšava ve Frýdlantské ulici se píše od roku 1908. Původně jednopatrové kino v roce 1922 nahradila velkolepá budova v tehdy moderním stylu art-deco. Následně podstoupila několik přestaveb a dnešní podobu má od roku 1965. Poslednímu jednosálovému kamennému kinu v Liberci hrozil zánik před 16 lety, když ho radnice kvůli nedostatku peněz na rekonstrukci a konkurenci multikin uzavřela. V roce 2014 provoz kina obnovila skupina nadšenců sdružená ve spolku Kino Varšava, který si Varšavu od města pronajal a provozoval ho. V kině se konaly všechny významnější filmové festivaly v Liberci, a to včetně mezinárodních, jako je animovaný Anifilm a sportovní Sportfilm.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rekonstrukce, kino, historie, Varšava, Liberec, kultura

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.