Aktuálně

Zoo v Liberci měla loni podprůměrnou návštěvnost, zájem ovlivnil stavební ruch více...

iQLandii a iQPark navštívilo loni půl milionu lidí. Na letošek má velké plány více...

Obloha chystá podívanou. Zima přinese polární záři, jasný Jupiter i Merkur více...

Česká televize natáčí v Libereckém kraji. Průvodcem nového pořadu je Jaroslav Rudiš více...

Horečka není důvodem k volání sanitky, reaguje liberecká záchranka na příspěvek na facebooku více...

Jablonec i Lípa nabízejí lidem bez domova horké židle, v Liberci chybí personál více...

Nehoda v Jablonci. Řidič nedal přednost při vyjíždění od obchodního centra více...

Pochybila policie v případu ženy, která byla ve Višňové později ubita? Podle mluvčího ne více...

Inspektoři veterinární správy odebrali týraná prasata chovatelce na Turnovsku

Autoři | Foto Státní veterinární správa

Dvě prasata domácí chovaná v naprosto nevhodných podmínkách odebrala před několika dny problematické chovatelce v Kvítkovicích, části obce Mírová pod Kozákovem, Státní veterinární správa (SVS). K chovatelce se inspektoři SVS vydali spolu se zástupci obce s rozšířenou působností Turnov a Policií ČR. Obě prasata se podařilo na místě odebrat a předat do předběžné náhradní péče.

„Společná kontrola, která byla iniciována podnětem, odhalila zcela nevhodné podmínky chovu a porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Inspektoři na místě zjistili že prasata neměla přístup k napájecí vodě. V kotci zcela chyběla podestýlka. Prasata byla proto nucena ležet nebo stát v zapáchající tekutině, která jim ve stoje sahala po loketní kloub. Zvířata neměla k dispozici suché místo pro odpočinek,“ uvádí mluvčí SVS Petr Vorlíček. V kotci byla navíc prakticky stálá tma. „Přístup světla byl nedostatečně zajištěn jen malým otvorem,“ dodává.

Všechna popsaná závažná pochybení byla důvodem, proč se Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj (KVS) s obcí s rozšířenou působností (ORP) podílela na odebrání zvířat do předběžné náhradní péče. „KVS podá na ORP podnět pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, za což chovatelce hrozí ve správním řízení pokuta do výše 1 milion korun. Kromě tohoto zákona chovatelka porušila i veterinární a plemenářský zákon,“ podotýká závěrem mluvčí SVS.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky veterina, SVS, Turnov, prase domácí, odebrání, pokuta

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.