Pá 28. 8. 2026Augustýn
Společnost

Jablonec nechá opravit polorozpadlou zeď v Tovární ulici. Ohrožuje chodce i auta

Luboš Vrabec2 minuty čtení5. 6. 2026, 16:43
Jablonec nechá opravit polorozpadlou zeď v Tovární ulici. Ohrožuje chodce i auta
Jablonec nechá opravit polorozpadlou zeď v Tovární ulici. Ohrožuje chodce i auta · Foto: Město Jablonec

Ještě letos by měla začít první etapa revitalizace více než sto let staré zdi v jablonecké Tovární ulici. Ta je v havarijním stavu. Tento rok proběhne oprava nejhoršího úseku, příští rok pak bude dokončen i zbytek. Náklady by se měly vyšplhat na necelých šest milionů korun.

„Technický stav zdi už neumožňuje další odklad. Uvolněné kameny nebo části konstrukce mohou ohrozit chodce, cestující MHD i projíždějící vozidla. Oprava proto představuje nezbytné bezpečnostní opatření,“ uvedl jablonecký náměstek pro správu majetku Petr Roubíček (ODS).

Kamenná opěrná zeď v ulici Tovární je stará více než sto let. Měří celkem 173 metrů, její maximální výška dosahuje 2,6 metru. „Odborné posudky dlouhodobě upozorňují na velmi špatný technický stav zdi a riziko jejího zřícení. Prioritou města je ochrana zdraví a bezpečnosti obyvatel i řidičů, protože zeď stojí bezprostředně u frekventované komunikace II. třídy,“ dodal Roubíček.

První statický posudek přišel už v roce 2019 a už tehdy podle něj hrozilo zřícení některých částí. Tehdy se také část zdi skutečně sesula. Loňský posudek pak potvrdil, že zeď je v havarijním stavu. „Při opravě využijeme přibližně osmdesát procent původního kamenného materiálu. Nová konstrukce dostane pevnější základ, drenážní systém i železobetonové zpevnění, což výrazně prodlouží její životnost,“ řekl Martin Černý, vedoucí oddělení správy komunikací jabloneckého magistrátu.

Zeď tak bude znovu přezděna, a to na nový betonový pás. Chybějící část materiálu doplní nový lomový kámen. Rubová strana konstrukce získá betonové zesílení s kari sítěmi a podél základů vznikne drenážní systém pro odvod vody. „Součástí stavby bude také nový železobetonový věnec v koruně zdi. V průběhu stavebních prací se odstraní částečně zřícený zděný portál se schodištěm a zasanuje zvětralý skalní blok, který bezprostředně ohrožuje zastávku MHD pod svahem,“ doplnila mluvčí radnice Jana Fričová.

Oprava bude rozdělená do dvou etap. „První část, která se týká nejvíce poškozeného úseku, proběhne ještě letos. Druhá etapa naváže v roce 2027. Každá z etap potrvá přibližně dva a půl měsíce,“ doplnil Černý.

Pracovat se bude za provozu. „Řidiči musí počítat s dopravním omezením a uzavřením jednoho jízdního pruhu řízeného semafory s krátkým intervalem,“ uzavřel.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Dohra duelu s Rangers. Fanoušci Jablonce ukradli vlajku soupeře, tři zničiliKrimi

Dohra duelu s Rangers. Fanoušci Jablonce ukradli vlajku soupeře, tři zničili

Jablonečtí fotbalisté dosáhli velkého úspěchu, když vyřadili slavné skotské Rangers a zahrají si skupinu Konferenční ligy. Na utkání se zaměřila i policie, do Jablonce dorazily stovky fanoušků týmu z Glasgow. Nakonec řešili spíše drobnosti, v drtivé většině šlo o přestupky v dopravě, ale zaznamenali i krádež a zničení vlajek fanoušků Rangers.

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitkůSpolečnost

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitků

Chcete si užít den plný pohybu, zábavy a rodinné pohody? V sobotu 12. září 2026 se uskuteční už 7. ročník ČEZ Family Run Aquapalace Praha. Rekreační běh propojí sportovní zážitek s příjemnou rodinnou atmosférou a pestrým doprovodným programem. Účastníci navíc za dokončení sedmikilometrové trasy získají celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha. Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook