pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Kotlíkové dotace? Kraj žádá o 140 milionů korun

Liberecký kraj žádá o 140 milionů korun na takzvané kotlíkové dotace z Operačního programu Životní prostředí. Peníze jsou určené pro první dva roky, domácnosti budou moci o peníze žádat někdy na přelomu roku, sdělila dnes mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková.

V Libereckém kraji mohou domácnosti tyto dotace získat poprvé, zkušenosti s nimi už mají ale v Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Tam se v minulých letech díky dotacím podařilo vyměnit kolem 10 tisíc kotlů, zhruba polovinou částky přispívaly kraje, druhá šla z ministerstva životního prostředí (MŽP).

Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj a nová úsporná opatření mohou lidé získat až pětaosmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150 tisíc korun, tedy až 127 500 korun. MŽP dnes vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun. Podmínky dotací oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tyto účely vynaložit celkem devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit celkem tři výzvy. Výměny by se v rámci programu mělo dočkat zhruba 80 tisíc zastaralých kotlů, 20 tisíc v první výzvě.

Domácnosti budou mít možnost čerpat dotace nejen na výměnu starého kotle za ekologičtější, ale také na úpravy domů, jako je zateplení střešních či půdních prostor nebo třeba na dílčí výměnu oken nebo dveří. "Jakmile budou k dispozici veškeré podklady a klíčové dokumenty, nutné pro zahájení přípravy projektů, zveřejníme je na webových stránkách Libereckého kraje. Také uspořádáme pro veřejnost informační semináře," řekl krajský radní pro rozvoj Vít Příkaský (ČSSD).

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.