Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Primátor vymění sako za maskáče. Na jaře ho čeká výcvik

Liberecký primátor Tibor Batthyány vymění sako za vojenské maskáče. Minulý týden totiž kývl na nabídku vojáků v aktivních zálohách a společně s nimi se zúčastní týdenního cvičení. To se bude konat příští rok na jaře. Battyhány si tak připomene, jaké to bylo před lety, kdy plnil základní vojenskou službu.

„Primátor s nabídkou souhlasil. Na jeden týden se tak během své dovolené převlékne do maskáčů a opráší zkušenosti ze základní vojenské služby. K dobru mu bude i výcvik přežití, který dříve absolvoval,“ řekl mluvčí libereckého magistrátu Jan Král.

Aktivní zálohy se živí svým civilním povoláním, několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku a v případě potřeby jsou nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace.

Bohaté zkušenosti má například liberecká pěší rota, která v roce 2013 vyrazila pomoct povodní postiženým Křešicím. A to i přes to, že k tomu nedostala rozkaz shora. Vojáci vyrazili na vlastní pěst, na vlastní náklady. Liberečtí záložáci mají cenné zkušenosti už z předchozích povodní, u kterých pomáhali.

V aktivních zálohách jsou lidé různého vzdělání a rozličných povolání. Jedno ale mají společné, chtějí tuhle práci dělat, a to je spojuje.

Aktivní zálohy jsou v posledních měsících hodně komentovaným tématem.  Armáda chce počet aktivních záložáků v České republice zvýšit ze současných 1250 až na pět tisíc. Přilákat je má zvýšení finanční motivace. Peníze hodlá armáda dávat i jejich zaměstnavatelům. 

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Tibor Batthyány, Jan Král, Česko, Křešice, sako

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.