neděle 29. listopadu 2020 Zina

Inteva přesune kvůli odporu výrobu autodílů z Liberce do Rychnova

Firma Inteva přesune výrobu autodílů z Liberce, kde zaměstnává 330 lidí, do Rychnova u Jablonce. V nově budované průmyslové zóně by měla začít působit už během prvního čtvrtletí příštího roku. Uvedla to dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

Firma původně chtěla nový závod postavit v Liberci, plánovala přesun z Dolního Hanychova do Vratislavic. Obyvatelé čtvrti ale měli strach z hluku, nárůstu dopravy a zhoršení životních podmínek. Proti výstavbě montovny v Zeleném Údolí byl i městský obvod a krajský úřad nařídil podrobné zjišťování dopadu provozu na životní prostředí. EIA by stavbu o řadu měsíců zdržela. "Bohužel jsme museli upustit od výstavby závodu ve Vratislavicích hlavně z časových důvodů. Vše se strašně táhlo," uvedl pro deník ředitel firmy Filip Salač

Oblast Zeleného Údolí a přilehlých Rochlic je jednou z nejhustěji obydlených částí Liberce, kde se stále staví nové byty. Továrna měla vzniknout na dvouhektarovém pozemku na ploše, kde stával areál zemědělského podniku. Dnes plocha a její okolí slouží jako skládka zemin, demoličních a stavebních materiálů. Územní plán výstavbu montovny umožňoval.

"Obáváme se nejen zvýšené dopravy, ale také hluku. Jednáme proto s majitelem pozemku o možnosti jiného využití," řekl na začátku prázdnin místostarosta Jiří Mejsnar (Starostové pro Liberecký kraj). Vratislavice se podle Mejsnara o projektu dozvěděly až ze stavebního řízení, investor dopředu záměr nepředstavil. Proti se zvedla vlna odporu. Lidé se bojí hluku a znečistění, které přinese nejen závod samotný, ale i kamiony, které budou přivážet do montovny komponenty a odvážet hotové díly.

V Rychnově továrna na výrobu okenních mechanismů, zámků a roletek pro automobily vyroste mimo zastavěnou část, u výjezdu z města při rychlostní silnici. Obyvatelé města podle deníku proti výstavbě neprotestují.

S využitím ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.