Aktuálně

Těsně před Vánoci přišli po požáru o dům, Chrastava na pomoc rodině založila sbírku více...

Mrazivá vánoční noc. V Liberci klesla teplota na minus 11 stupňů více...

K Modlivému dolu povede nová stezka, její rekonstrukce začala včera

Autoři | Foto Jiří Kühn

Lesy ČR včera začaly s opravou stezky k Modlivému dolu u Svojkova na Českolipsku, který je vyhledávaným poutním místem. Obnova stezky bude stát bezmála milion korun. S omezením bude přístupná i po dobu prací.

"Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, když by se třeba potkali se stavební technikou," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Práce by podle ní měly skončit ještě letos.

Modlivý důl vyhledávají věřící při bohoslužbách a květnovém mariánském obřadu, rádi ho navštěvují také svatebčané. "Na stezce dlouhé 500 metrů opravíme dřevěné schody k oratoriu i ke skalní kapli, která je kulturní památkou. Obnovíme dřevěný kříž, posezení i další dřevěný mobiliář, vyčistíme studánku," uvedla Markéta Kavková z libereckého krajského ředitelství Lesů ČR. Na stezce bude také instalována křížová cesta, dochovaná v historických dokumentech.

Modlivý důl v Lužických horách je romantické, hluboké zalesněné údolí, které je zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem. Nachází se zde mariánské poutní místo, které má více než dvousetletou tradici. Modlit se sem chodil v 19. století i císař Ferdinand V. Dobrotivý.

Původně zde byla dřevěná kaple, kterou nechala vybudovat v roce 1772 hraběnka Cervelliová. V témže roce bylo z České Lípy vypraveno první procesí. V roce 1836 vytesal sochař Antonín Wagner ze Sloupu v pískovci kapličku s gotickými oblouky a na přelomu 19. a 20. století nechala dát hraběnka Kinská skalní kapli podobu lourdské jeskyně i se sochou Panny Marie Lourdské. Podél cesty ze Svojkova byla také ke kapli upravena křížová cesta. Po druhé světové válce ale bylo poutní místo z větší části zničeno, dochovala se jen skalní kaple a výklenek oratoře.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Lesy České republiky, poutní místo, kaple, Svojkov, okres Česká Lípa, druhá světová válka, Ferdinand I. Dobrotivý, Antonín Wagner, Lužické hory, Tisový vrch

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.