Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Liberecká univerzita uspořádala první závody dronů s kamerami

Autoři | Foto SkyShots.cz

První závody FPV dronů uspořádala dnes Technická univerzita v Liberci, která se chce podílet na jejich vývoji. Akce si dala z úkol podpořit zájem o tento obor. Novinářům to řekl jeden z organizátorů akce Jaroslav Kovalenko, který se věnuje doktorskému studiu na strojní fakultě

"Pokud bude zájem, rádi bychom odstartovali projekt studentské dronové formule," uvedl Kovalenko. V projektu se chtějí podle něj zaměřit na vývoj. "Máme zázemí k provádění zkoušek, univerzita je na to stavěná. Dá se dosáhnout lepší kvality dronů, než je stávající," dodal.

Do závodu se dnes přihlásily dvě desítky lidí. Většina z účastníků už s FPV drony měla poměrně bohatou zkušenost. "Na jaře jsem začal. To jsem nebyl schopen udržet ho ani 30 vteřin ve vzduchu. A dnes lítám závodní tratě na nějaké určité úrovni," uvedl jeden z účastníků závodu Michal Nývlt.

Nejtěžší je podle něj naučit se ovládat kvadrokoptéru, jak se také FPV dronům říká. "Létá se velkými rychlostmi a je tam poměrně velké zrychlení," uvedl Nývlt. Zařízení se čtyřmi vrtulemi se ovládá na dálku. Kam kvadrokoptéra letí a jaké překážky jsou před ní, vidí majitel díky speciálním brýlím. Do nich se přenáší obraz z kamery zabudované vpředu na dronu. "Není tak důležitá kvalita obrazu jako rychlost přenosu, aby bylo možné zareagovat," řekl Nývlt. FPV dron je schopen letět rychlostí i přes 100 kilometrů v hodině. Závodní kvadrokoptéra podle Nývlta stojí 4000 až 6000 korun, koupit se ale dá i levněji. Pořízení speciálních brýlí vyjde asi na 10 tisíc korun.

Na univerzitě se dnes závodilo mezi budovami na náměstí. Zhruba na půlkilometrovém nepravidelně tvarovém okruhu byly překážky v podobě branek a vlajek. "Brankami musely drony proletět, vlajky obletět," uvedl Kovalenko. Soutěžit mohli jen ti, kteří se svými kvadrokoptérami předtím zvládli slalom mezi sloupy v podzemní garáži univerzity. "Ověřovali jsme si jejich schopnosti. Bylo to z bezpečnostních důvodů, aby s drony nezpůsobili nějakou škodu," dodal.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky dron, univerzita, Technická univerzita v Liberci, Formule 1, videokamera

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.