Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Pivovar Svijany chce ve svijanském zámku otevřít hotel

Autoři | Foto Pivovar Svijany

Hotel s 45 lůžky a restaurací chce v nově rekonstruovaném zámku ve Svijanech na Liberecku vybudovat Pivovar Svijany. Do obnovy zchátralé památky už společnost investovala 60 milionů korun, z toho polovinu získala z takzvaných norských fondů. Druhá etapa rekonstrukce, která zahrnuje vybudování 22 pokojů a jednoho apartmá a také restaurace přijde na dalších 30 milionů. První hosté by sem měli zavítat už v květnu ještě před zahájením letní sezony.

Pivovar Svijany je největším pivovarem v Libereckém kraji a výstavem kolem 62 tisíc hektolitrů ročně se řadí mezi desítku největších v zemi.

Zchátralý areál zámku nedaleko pivovaru koupila společnost před třemi lety a letos v létě ho otevřela návštěvníkům. Tamní expozice představuje unikátní nálezy z blízkého okolí i zajímavosti odhalené při opravě zámku. K těm patří třeba více než 3000 let stará bronzová jehlice, středověká pec na chleba nebo tajná chodba. Nejcennějším exponátem je zřejmě bronzový poklad takzvaných svijanských labutěk, umělecky zpracovaných kultovních předmětů z 9. a 10. století před naším letopočtem.

S využitím zámku i pro ubytování počítal Pivovar Svijany od začátku rekonstrukce. Zájem o památku od jejího otevření podle mluvčí Pivovaru Svijany Petry Winklerové roste. "Již nyní je relativně velká poptávka po svatbách na zámku, věříme, že ji od příštího roku budeme schopni uspokojit," poznamenala. Vedení pivovaru uvažuje, že v zámku zřídí i minipivovar. "Přemýšlíme i o zážitkovém a školním minipivovaru. Pokud přijede parta lidí, tak by si tady mohli pod vedením našeho zkušeného sládka uvařit pivo a za měsíc si ho pak přijet vypít," doplnil ředitel pivovaru Roman Havlík. To je ale podle něj záležitost budoucnosti.

Liberecký kraj patří k turistickým regionům s největší kapacitou ubytování v Česku. Na začátku loňského roku bylo v kraji 892 hromadných ubytovacích zařízení, což představuje desetinu těchto zařízení v zemi. Víc ubytovacích zařízení mají jen Jihočeský a Královéhradecký kraj. V přepočtu na 10 tisíc obyvatel má ale Liberecký kraj nejvíc lůžek v Česku. I když je co do rozlohy po Praze nejmenším krajem v republice, má pro turisty 14 500 pokojů se 43 650 lůžky. Okolí Svijan je turisticky zajímavou lokalitou, která ale mnoho možností k ubytování nenabízí. Mezeru chce zámecký hotel ve Svijanech vyplnit.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Pivovar Svijany, zámek, Liberecký kraj, pivovar, Česko, Roman Havlík, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.