pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Léčení energií má sílu takovou, jakou jí umožníme, říká léčitelka

O tom, kdo je léčitel a co dělá, má každý nějakou představu. Je řada lidí, co se za léčitelství schovává a řada těch, co skutečně dokážou pomoci tam, kde klasická medicína selhává nebo přinejmenším s klasickou medicínou úzce spolupracují.


Léčitelka Táňa Šilarová (50) z Liberce patří mezi léčitele, kteří dar léčení energií skutečně mají. Setkání a povídání s ní bylo velmi inspirativní, proto jsem se rozhodla o něj s vámi podělit.

Jste léčitelkou, můžeš blíže popsat, jakým způsobem léčíš a jak je léčení časově náročné?

Léčitelka, kdo to opravdu je? Na vizitce mám uvedeno terapeutka, a dnes se cítím být léčitelkou. Jedno přechází v druhé, nejspíše, jak vnímám sebe, tak mě vnímá okolí.

Jak a kdy jste v sobě objevila léčivé schopnosti?

Základem všech potíží, ať fyzických či psychických je většinou stres a jeho ignorování, přehlížení varovných signálů těla.  Známe to všichni, i já se tak dostala k léčení. Dlouho jsem zanedbávala sama sebe. Uzdravit se bylo hodně těžké.  Hledala jsem cestu, jak to udělat, co mi pomůže. Klasická medicína nepomáhala.  Začala jsem chodit k léčitelům a jednoho dne jsem se rozhodla, že nebudu závislá na druhých.

Co jste tedy udělala?

Začínala jsem klasicky s Reiki, pak přišla Shambala. Jsou to názvy systémů, které pracují s energií. Léčení mě nadchlo, léčila jsem všude.  Léčím asi sedm let.   Dnes propojuji vše, co je třeba, pracuji intuicí.  Etikoterapie, znovunapojení neboli reconnection. Klik, to můj pracovní název pro práci s kvantovou vlnou a především láskou. Energie lásky, ta je základem všeho, to je má motivace.

Jak dlouho trvá léčení a co obsahuje?

Léčení trvá kolem 1-2 hodin včetně povídání si a poznávání se.  Důvěra je důležitá a především si každý musí uvědomit, že za své zdraví zodpovídá on sám. Žádný léčitel ani lékař mu zdraví nevrátí, pokud on sám nezmění co je třeba. Právě změna přístupu, je změnou všeho, uvědomění si našich možností. Vnímat sebe, jako nejdůležitější osobu, pečovat o sebe, milovat se. Můj přístup je, že kdo mě potřebuje, přijde, mohu mu pomoci.  Léčení funguje i při vyladění vztahů v rodině, naladění maminky a miminka na stejnou vlnu, sladí své potřeby a lépe vše zvládají, mám vyzkoušeno s kamarádkami i klienty.

Máte zpětné vazby?

Zrovna nedávno se u mě stavili rodiče děvčete a potvrdili mi, že má pomoc na dálku celé rodině zabrala. Kolegyni v práci jsem pomohla s bolestmi rukou a kolen, po léčení měla rok klid.  Zabírá na migrény, to poznal můj zeť a partner kamarádky. Zavolala, že mu je zle, měl před sebou důležitou práci, léčila jsem na dálku Shambalou a on vše zvládl. Vidím své klienty, jak se jim mění život. Během půl roku je z vynervovaného človíčka úplně někdo jiný.  Vidím také, jak jsou někteří nadšení, ale nejsou ochotní nic změnit ani pečovat sami o sebe. Vrátí se do starých kolejí a řeknou si, že to nefunguje.  Naštěstí mě inspirují ti, jež vyprávějí, jak se jim změnil život, mají jinou práci, dítě je na cestě, daří se jim plnit si své sny.  Jedna mladá žena přišla asi před 2,5lety, nemohla otěhotnět. Faktem je, že po půlroce odešla od partnera a dnes má nádherná dvojčátka s novým partnerem. Je to vždy něco za něco, to je třeba si uvědomit. Jen akce, čin může přinést změnu.

Pracujete s energií Reiki, co to vlastně je za energii, odkud se bere, dá se nějak popsat, je i měřitelná?

Reiki je jeden z nejznámějších energetických systémů léčení. Lidé vždy měli schopnost léčit sami sebe a mají ji stále, každý z nás. Bohužel jsme ji cestou staletími zapomněli. Jeden moudrý muž -  Mikao Usui, pátral po záznamech o tomto léčebném systému. Inspirací mu byl Ježíš, jeho léčení pouhým dotekem. Našel knihy s postupy a následně v meditaci obdržel i symboly, jak to vnímám já, byl zasvěcen tj. propojen s energií Reiki a připraven na své poslání předávat ji dál, léčit a učit lidi pracovat s ní.

Jakou má sílu a co vše je schopna vyléčit?

Sílu má takovou jaké je třeba a jak my sami umožníme. Prakticky neomezenou. Na začátku, každého léčení říkám: povolte sami sobě všechny změny, říkám to i sobě, každé léčení je léčením i pro mě.  To je ten čin, kterým umožníme změnu. 

Může člověk na sobě cítit, když probíhá léčení a jak?

Lidé při léčení zažívají různé pocity, vize. Většinou až s odstupem času si uvědomí jejich smysl. Cítí tok energie, brnění, teplo, vidí barvy. Reakce jsou různé. Sdílení je úžasné, většinou ještě chvíli relaxují nebo si povídáme, pokud mají chuť.

Může se sám člověk léčit touto energií? Například když vás bolí hlava nebo máte virózu?

Samoléčení je impulsem většiny lidí při rozhodování, jak co nejvíce ovlivnit své zdraví. Přikládání rukou je nejzákladnější nevědomý léčebný dotek. Co uděláte, jestliže vás či vaše dítě něco bolí? Položíte si na to místo ruku, či ruce, dítěti pofoukáte, pohladíte bolest. Prací s energií, jejím větším uvědoměním a zprůchodněním, je léčebný efekt větší.  Dotekem převedete na léčené místo víc energie. Jednou z možností, jak toho dosáhnout je zasvěcení. Další je práce s dechem, s energií.  Já pracuji se vším dohromady.  Na bolest hlavy je úžasná Shambala, na virózu navíc doporučuji hluboké dýchání střídavě jednou a druhou nosní dírkou a léčení rukama, dle vašich možností. Čím více léčení používáte, tím je účinnější. Je to jako se vším, do čeho vložíte energii, to funguje. Příjemné je, že stačí položit ruce na své tělo a požádat o léčení, ideální to je před spaním.

Pokud si člověk chce vybrat tento způsob alternativní léčby, nevyzná se v tom, jak pozná, že léčitel tyto schopnosti opravdu má?

Docela náročná otázka. Jedinou možností je seznámit se s ním, vnímat, jak se cítíte, nejlépe vyzkoušet jedno léčení. Je to jako se vším, co v životě děláte poprvé, seznámení a následné vyhodnocení je na vás. Důležité je si uvědomit, že léčitel není kouzelník s čarovnou hůlkou.  Nejspíš se vám uleví hned po prvním léčení, pak je třeba si položit otázku: jak dlouho, či kdy poprvé, jsem měl zdravotní problémy? Čím déle jste je přehlíželi, tím déle trvá změna. Není to pravidlem, jsou i lidé, kterým stačí nastartovat. Upřímně, spíše potřebujeme povzbuzení a větší motivaci ke změně. Třeba vás léčení inspiruje ke změnám ve vašem životě a léčebný efekt přijde současně s nimi.  Uvědomte si, jak se cítíte po léčení ihned a pak následně druhý den.  To je podle mě důležitý ukazatel. 

Jsou ještě další léčivé energie, které používáte?

Neustále léčím láskou, ta je obsažena ve všem.  Shambalou začínám každé léčení, je uvolňující, nalaďující. Pracuji občas s Imarou, velmi silná energie, má kamarádka jasnovidka ji přirovnala k chemoterapii.  Vnímám to spíše jako energetické systémy celku. Rozdíl je jen v tom, že je mi umožněno použít obsah, který používali již mnozí přede mnou, je to jako stáhnout si software do PC.  Síla je umocněna tím, jak moc se systémy používají a s jakými výsledky.  Jednoduché pravidlo, jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. Co vyšlu, se mi vrátí znásobeno. Je to bumerang.  Znovunapojení, opět práce s energií, jen jiným způsobem. mám na něj velmi kladné ohlasy. Klik, vnímám jako restart systému. Kvantová vlna, její zhroucení a následný efekt přirovnávám k restartu.  Jako u všeho, záleží na nás, co s tím uděláme. Změníme způsob života nebo se vrátíme ke starým programům?  Pracuji dle intuice, dle potřeby si „osahám“ energetické tělo klienta, vnímám jeho změny. Jejich úpravou se mění i fyzické tělo.

K čemu je tento způsob léčená vhodný? Na jaké nemoci nejlépe zabírá a na jaké tolik ne?

Nezjistila jsem, že by léčení nebylo vhodné pro některý druh nemoci. Možná to je tím, že mám nastaveno, že ti, pro které je léčení vhodné, přijdou.  Pomáhá na psychiku i nemoci těla.  Léčení je pomocí, neznamená to, že přestanete okamžitě brát léky nebo chodit k lékaři.  Je důležité mít kontrolu nad bolestí, ne bolest nad námi. 

Kde vy sama čerpáte tuto léčivou energii? Je třeba, abyste odpočívala? Říká se, že léčitelé si na sebe mohou nabalit negativní energie „pacientů“ a můžou se tak ohrozit jejich nemocí, je to pravda?

Energie, je základ všeho. Buď jí máme dost, nebo ne.  Je naší přirozeností jí mít dost.  Děti ji většinou mají, projevují se spontánně a energii si přirozeně čerpají přímo ze zdroje, z vesmíru. Během své práce s energií, s léčením jsem musela zvládnout vnímat, kdy mi energie uniká, jak reagovat, naučit se ji doplňovat, nejlépe stále. Znamená to být připojená ke zdroji energie, k vesmíru.  Jde to poměrně lehce naučit.  Jednou za měsíc, nebo tak nějak, úplně odpadnu. Jen jsem, nic víc.  Není to plánované, je to v souladu s potřebou mého těla. Dovolím si ležet a jenom být, o to větší příval energie přijde následující den. Jde to dělat i cíleně, jsou lidé, kteří dělají plánovaný energetický půst. Lidé se mě ptají, zda mě léčení vyčerpává, zda mohu na sebe nemoc převzít.  Tohle je odpověď pouze za mě osobně.  Na jaké vlně či frekvenci energie se pohybuji, tím jsem.  Jestliže „jedu“ 200 km za hodinu, na chvíli přiberu někoho, kdo jede 50km, zvýším mu rychlost na 100 km, proč by mi to mělo ublížit?

Pracujete také s dechem, můžete to blíže vysvětlit?

Práce s dechem, už jsem to zmínila, je to součást práce s energií. Mám svůj vlastní rituál a ten denně ráno dělám většinou v posteli.  Začínám nastartováním energie v celé oblasti páteře a následně hlubokým dýcháním střídavě pravou a levou nosní dírkou, pomáhá dobře při rýmě a problémech s dýcháním, stačí přidat 10minut dýchání navíc.

Proč je správné dýchání tak důležité?

Dech je základem života, většina lidí ho bere jako samozřejmost. Děti dýchají správně, hluboce do bříška, dech ovlivňuje kvalitu našeho života, jeho délku i hladinu stresu.  Vědomé dýchání je úžasná relaxace, meditace a bytí v přítomnosti. Mě konkrétně dýchací rituál zlepšil zdraví a umožnil mi je lépe a rychleji regulovat, posílit imunitu. 

Jaké máte nejsilnější zkušenosti s používáním léčivé energie?

Zázraky na počkání?  Nejkrásnějším zážitkem je nejspíš narození dvojčátek. Vím, že tu jsou a jsou nádherná a že jejich maminka a tatínek jsou šťastní. Projít těžkým úsekem života jsem pomohla více ženám, v poslední době se u mě začínají objevovat i muži. Jsem šťastná, že jich je stále víc, víc těch co vnímá život i zevnitř.  Nejčastěji chtějí zasvěcení, aby mohli lépe pracovat s energií, jsou to maséři, masérky.  Jedné ženě jsem teď nedávno rozproudila energii a pomohla jí najít radost ze života. Pracovala na tom usilovně, měla už několik zasvěcení, chodí pravidelně na Tai-čchi. U mě absolvovala tři léčení a zasvěcení a energie proudí jak má a její osobní život se mění.  Je to o výdrži a chtění…

Co jsou vlastně nemoci a co nám mají říct z toho spirituálního hlediska? Vidíte souvislosti nemoci a nastavení myšlení člověka?

Nemoc vnímám jako upozornění našeho těla na problém, říká nám, něco se vychýlilo z rovnováhy, udělej něco, ať se obnoví, ať jsem zdravé. Je to cesta ke zdraví. Většinou už delší dobu přehlížíme signály těla, pokud dáme svému tělu více pozornosti, budeme vnímat „kouřové signály“ a reagovat na ně, nemoc nebude jejich pokračováním. Naopak, obnoví se rovnováha a jsme zdraví. Zdraví je neustálé vyvažování rovnováhy, naše tělo to dělá automaticky, stále.  Na nás je mu zajistit podmínky, třeba změnou životosprávy, odpočinkem či naopak pohybem. Kdo poslouchá, slyší.  Stres, strach, je to jedno a totéž. Necháváme se jím ovlivňovat, vnímáme je jako svou součást, jako nevyhnutelné zlo. Není to tak.  Emoce nejsme my, nebo si snad myslíte, že váš strach, stres jste vy? Pokud zní odpověď ne, stačí si to v daný okamžik uvědomit. Je to lehké, to jen my říkáme, že ne.  Je na nás co si vybereme, je jasné že způsob myšlení ovlivňuje naše pocity, emoce a ty pak následně zdraví.

Dá se v oblasti léčení energií stále vzdělávat? Například v některých státech je léčení reiki uznáváno a lékaři si takové registrované léčitele zvou k pacientům…

Vzdělávám se v podstatě neustále, otvírají se mi nové schopnosti a já k nim doplňuji vědomosti, chodím na semináře. Věnuji se zpracování stresu, nedostatku spontánnosti v našich životech.  Již jsem prošla úvodním seminářem na toto téma a v létě získám certifikát jako antistresový poradce No mind techniky Igora Samotného, učitele a majitele Meditačního centra v Lažánkách u Brna.

Co je pro vás největší relaxací?

Relaxuji v přírodě, miluji les, louku, cestuji a nejlépe chodím po svých, ležím v trávě či na mechu.  Relaxuji i v posteli, stačí zavřít oči, relaxuji i v autobuse nebo na přeplněném nástupišti. Přednost dávám přírodě, realita je, že bydlím ve městě.  Jsem a tím relaxuji.  Užívám si každý dotek chodidla se zemí, mytí nádobí, dělám věci, co mě baví. Léčení mě baví moc, miluji ho. To je tajemství pohody, dělám, co mě baví.

Jaké je vaše životní motto?

Mé životní motto: jsem láskou.

Napsala Lenka Markovičová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.