středa 26. února 2020 Dorota

Konec předsudkům! Tanec u tyče nepatří jen do barů

Pole dance je v překladu tanec u tyče. Ovšem nejde o žádné svlékání ani vulgární kroucení okolo tyče v nočním klubu. Je to náročná disciplína, za kterou stojí opravdová dřina a velká fyzická síla. V ženách navíc probouzí ztracené sebevědomí a ženskost. Vyzpovídala jsem proto jednu zapálenou libereckou tanečnici Moniku.

Jak ses k pole dance vlastně dostala?

Poprvé jsem uviděla pole dance v Britain's Got Talent a okamžitě mě zaujal. Byl úplně jiný, než všechny ostatní tance. Spolužačky chodí na jogu, aerobic, pilates a já musím mít vždycky něco jiného. Našla jsem si tedy na internetu studio Polechicas v Liberci a přihlásila se do prvního kurzu, který byl volný.

Co Tě na něm zaujalo?

Absolutně všechno, je to úžasné spojení tance s posilováním a ženskou smyslností. Byla jsem úplně nadšená a hned jsem si to chtěla také vyzkoušet.

Tanec u tyče je původně tanec „lehkých žen,“ jak ho vnímá tvé okolí a co říkají na to, že se mu věnuješ?

Celkem dlouho jsem to nikomu neřekla, právě kvůli tomuto předsudku, ale poledance má s lehkými ženami“ máloco společného. Není to jen kroucení u tyče, je to hlavně tvrdá dřina a posilování. Nejprve jsem se svěřila kamarádce a mamce. Na přítele jsem musela postupně, naopak taťka to ještě neví. Teď jsem hrdá na to, co umím a hlupákům, kteří nás srovnávají se striptérkami, se směji.

Jak dlouho se tanci věnuješ a je těžké se pole dance naučit?

Tanci se věnuji rok. Není to těžké, je to hlavně o tréninku a dřině. Mě omezuje v čase škola, tak se těším na prázdniny, až se budu moci naplno tanci věnovat a konečně se naučím i těžké prvky. Čím víc se trénuje, tím to jde snadněji.

Na pohled jsi štíhlounká, jak jsi získala takovou fyzickou sílu?

Síla narůstá s tréninkem, baví mě sport a tanec. Na tyči se posiluje hlavně se svojí vahou, i když u některých cviků bych potřebovala svaly, které asi nemám. Některé prvky vypadají jednoduše, ale dají hodně práce, než se naučí.

Pole dance zažívá teď docela velký boom. Jak je na tom Liberec? Mají tady ženy a dívky velký zájem?

Pole dance se teď dostává do popředí a mnoho dívek si to chce vyzkoušet. Myslím si, že zájem roste, ale je to tak padesát na padesát. Někdo je zvědavý, ale bojí se to jen vyzkoušet. Seberte odvahu a do toho, je to skvělé!

Pro koho je tedy pole dance určen? Může si ho zkusit kdokoliv?

Je určen pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a nebojí se ukázat, co v nich je. Pole dance posiluje celé tělo, kondici, flexibilitu a sebevědomí. Je to úžasný pocit tančit do rytmu hudby, vypadat u toho nádherně a svůdně. Moci vyjádřit své pocity. Poledance se věnují dokonce i muži.

Co mám tedy udělat, abych si pole dance mohla zkusit?

Přihlásit se do kurzu. Pokud se bojíš, můžeš zkusit Workshop, kde si to jen nezávazně vyzkoušíš. Ty jsou určeny pro úplné začátečníky a konají se jednou za čas, pozvánky se dají najít na internetu nebo facebooku.

A cena?

Cena kurzu je 1450 korun na 12 lekcí/1 týdně a cena workshopu 20 korun na 60minut.

Tanec u tyče mě bude stát asi hodně modřin a odřenin. Nemám se první hodiny bát?

Každý má určitě obavy, když jde vyzkoušet něco nového, ale poledance ja vážně úžasný a kdo ho vyzkouší, zamiluje si ho hned po první hodině. Modřiny a odřeniny jsou ze začátku, než si "otlačíš" tělo, pak už si zvykneš. Každý nový cvik bolí jinak.

Jak je to s tréninkem? Co když doma doma nemám prostor ani tyč?

Trénink probíhá jednou týdně s lektorkou. Pokud chceš trénovat víc, jsou ve studiu tzv. Volné hodiny podle rozvrhu. Na ty se stačí přihlásit a můžeš chodit trénovat třeba i s kamarádkou z jiné lekce. Volné hodiny se dají platit zvlášť, nebo si můžeš koupit permanentku.

Hodně se teď diskutuje, že by mohl být pole dance olympijskou disciplínou. Co si o tom myslíš Ty?

Určitě souhlasím. Vždyť je to spojení gymnastiky s tancem, někdy mnohem namáhavější než nějaký sport. Když se konají mistrovství, tak proč ne olympiáda.

Jaké máš plány do budoucna s tancem u tyče? Chtěla bys něčeho dosáhnout?

Pro mě je pole dance koníčkem, odpočinkem i posilováním, je to závislost na kterou jsem pyšná. Jen skončí hodina, už bych zase lezla na tyč. Při tanci se mi vždy zlepší nálada, přijdu na jiné myšlenky a naberu novou sílu. Do budoucna bych chtěla tanci věnovat více času a naučit se i hodně obtížné prvky.

Máš nějaký vzor?

Jenyne Butterfly a moje lektorka Lucka, které patří velký dík za to, co všechno mě naučila

A co bys vzkázala holkám z Liberce, které by se rády pole dance věnovaly?

Nebojte se a určitě si pole dance vyzkoušejte. Stojí to totiž za to!

Štítky drbna, tanec, poledance, pole, dance

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tom Rotbauer

Hlavně že s milé disciplíny, udělala markét bordel aktivitu, mamka od dětí, to je na potlesk

pátek, 14. srpna 2015, 04:31

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.