středa 20. ledna 2021 Ilona

Školy v Libereckém kraji budou mít jednotné přijímací zkoušky

Střední školy v Libereckém kraji budou mít jednotné přijímací zkoušky. Využijí testy Cermat a jako pomocná kritéria budou používat výsledky za první pololetí v osmé a deváté třídě. Kdy se zkoušky uskuteční, zatím není jasné, vše bude vyplývat z pandemické situace, řekl náměstek hejtmana pro školství Dan Ramzer (ODS). Podle předběžných odhadů by se ale mohly zkoušky uskutečnit v dubnu, na přípravu tak podle něj mají žáci zhruba tři měsíce.

Současná úroveň výuky na základních školách je různá a různá je i úroveň žáků. Jednotné zkoušky by tak měly zajistit objektivní srovnání a všem podle Ramzera nastavit stejné podmínky. „Jde nám o to, abychom zachovali úroveň vzdělávání a srovnali kritéria pro přijetí všech uchazečů na střední školy a abychom vytvořili podmínky, aby neklesala úroveň vzdělání," doplnil Ramzer.

Že se koronavirová pandemie na přípravě žáků výrazně podepsala, potvrdil Jaroslav Semerád, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. „Ten skoro roční výpadek výuky v devátých třídách se v prvních ročnících projevuje hlavně v matematice a fyzice. Kolegové musí věnovat víc času dohnání učiva ze základní školy," řekl Semerád. Pro studenty je to o to náročnější, že přechod na střední školu vždy znamená velký tlak. „Nedokážou si zorganizovat čas, nedokážou si naplánovat úkoly," dodal.

V příštím týdnu se podle Ramzera uskuteční videokonference s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). „Budeme usilovat o to, aby se školy, pokud to bude alespoň trochu možné, otevřely pro závěrečné ročníky, to znamená pro deváté třídy základních škol, pro třetí ročníky učilišť a čtvrté ročníky středních škol a oktávy na osmiletých gymnáziích," dodal hejtmanův náměstek. Největším problémem je podle něj výpadek praktické výuky na učilištích, ale také na odborných školách. „Studenti reálně neměli rok a půl praktické vyučování, vůbec si nedokážu představit, jak budou vypadat třeba závěrečné zkoušky nebo maturity," dodal.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky školy, koronavirus, střední, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.