pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Zasahující záchranáři od výbuchu i po týdnu trpí zdravotními problémy. Musí chodit na prohlídky

Desítky zdravotníků, hasičů či policistů, kteří zasahovali u výbuchu v Hamru na Jezeře na Českolipsku, musí kvůli chemikáliím uniklým při neštěstí preventivně k lékaři. Týkat se to bude 65 lidí, uvedla televize Nova. Preventivní prohlídky nařídila krajská hygienická stanice. Některé zasahující podle televize i týden po výbuchu stále trápí zdravotní problémy, například vyrážka či dýchací potíže. Přímo při výbuchu bylo zraněno osm lidí, z toho dva těžce. Jeden na následky zranění po dvou dnech v liberecké nemocnici zemřel.

Výbuch nastal v úterý 19. listopadu po nečekané chemické reakci v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře. Kromě lidí zraněných při výbuchu muselo následně ošetření vyhledat i několik zasahujících záchranářů. Hygienici nyní nařídili, aby všichni zasahující podstoupili kvůli uniklým škodlivinám preventivní lékařskou prohlídku.

„Vyšlo najevo, že tam byly látky typu kyselina sírová a chlorovodíková, chlor, sirovodík a dimethylsulfid. A nelze vyloučit, že tam vznikaly i látky další," řekl televizi ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Zvláště sirovodík může podle něj způsobit vážné zdravotní problémy. „Třeba ten sirovodík může mít opožděné účinky v řádu několika dní," dodal. Někteří lidé, kteří na místě výbuchu zasahovali, již preventivní vyšetření podstoupili, uvedla Nova. Desítky dalších ještě vyšetření čeká.

Policie zatím neví, co výbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila. Firma se k možné příčině neštěstí nechtěla vyjadřovat.

Autoři | Foto HZS LK

Štítky neštěstí, zdraví, Hamr na Jezeře, výbuch, záchranáři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.