pátek 28. února 2020 Lumír

Počet nemocných chřipkou stále stoupá. Epidemie trvá již druhý týden

V letošním roce si chřipka vyžádala v Libereckém kraji již tři lidské životy. Stejně jako v Libereckém kraji i v České republice počet nemocných mírně roste.

V Libereckém kraji v souvislosti s chřipkou zemřeli od začátku roku tři lidé, z toho dva za poslední týden. V kraji je chřipková epidemie druhým týdnem a nemocnost stále stoupá. V tomto týdnu to byl nárůst o 17,2 procenta. Na 100.000 obyvatel tak je 1973 případů akutních respiračních onemocnění. V tiskové zprávě o tom dnes informovala krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Nemocných mírně přibylo i v republikovém měřítku, o necelá dvě procenta. Na 100.000 obyvatel je v ČR 1896 nemocných. V Libereckém kraji je nejvyšší nemocnost na Českolipsku s 2218 případy na 100.000 obyvatel. „Téměř se zdvojnásobila nemocnost u dětí 6 až 14 let a současně o více než 70 procent stoupla nemocnost u dospělých a seniorů,“ uvedla Zuzana Balašová.

V tomto týdnu bylo laboratorně potvrzeno 27 případů chřipky. Celkově od začátku chřipkové sezony 2019/2020, tedy od září 2019, hygienici evidují 93 potvrzených případů chřipky. Z toho 90 případů chřipky je typu A. U šesti lidí byl průběh onemocnění závažný, tři zemřeli.

„Nadále doporučujeme zdravotnickým zařízením a zařízením sociálních služeb omezit návštěvy u pacientů nebo klientů, u kterých by mohlo dojít v případě infekce chřipkou k závažnému průběhu,“ dodala krajská ředitelka odboru protiepidemického v Liberci Jana Prattingerová. Částečný nebo úplný zákaz návštěv platí s výjimkou Jablonce pro všechny páteřní nemocnice v kraji - pro Liberec, Turnov, Semily, Jilemnici a Českou Lípu. Na Jablonecku je nemocnost v kraji nejnižší a je pod epidemickým prahem, na 100.000 obyvatel tam je 1432 nemocných.

K předcházení onemocnění doporučují hygienici dodržovat obecné zásady osobní hygieny - zejména časté mytí rukou. "V případě respiračního onemocnění doporučujeme dále dodržovat takzvanou respirační etiketu, to je zakrývat si nos a ústa kapesníkem při kašli či kýchání," dodala Balašová. Hygienici považují za vhodnější používat jednorázové kapesníky, které je nutné po použití odhazovat do odpadu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, zdraví, chřipka, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.