pondělí 25. května 2020 Viola

Bývalé garáže proměnili v České Lípě v nemocnici pro COVID-19

Bývalé garáže krajské Nemocnice s poliklinikou v České Lípě se proměnily na samostatnou jednotku určenou pro pacienty s podezřením na COVID-19. V "polní nemocnici" jsou dvě lůžka s možností umělé plicní ventilace a deset lůžek standardních. Nejde o skutečnou polní nemocnici, pacienti tu budou čekat na výsledky testů, českolipská nemocnice totiž nemá plicní oddělení, řekl náměstek libereckého hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

Českolipská nemocnice je druhým největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji, disponuje 488 lůžky, z toho 122 tvoří lůžka následné péče. Zdejší oddělení následné péče patří k největším v kraji. Vytvoření samostatného oddělení pro pacienty s podezřením na COVID-19 má minimalizovat riziko přenosu nákazy. „Snahou je zejména ochrana zdraví všech našich současných a budoucích pacientů, klientů, i ochrana zdravotnického personálu," řekl ředitel nemocnice Pavel Marek.

Nové oddělení vybudovali v nemocnici během 80 hodin z bývalých garáží v zadní části areálu, k dispozici už má lůžka i přístrojové vybavení. Sloužit bude pro pacienty, kteří čekají na výsledek odebraného stěru a zároveň potřebují nemocniční péči. „Zajištěno je odborné lékařské i ošetřovatelské vedení s nejvyššími hygienickými opatřeními. Tato samostatná jednotka má navíc výhodu ve svém umístění, je zcela oddělena od prostor samotné nemocnice," doplnila mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.

V Libereckém kraji bylo dnes po poledni 70 potvrzených případů onemocnění novým koronavirem. Českolipsko je v kraje se třemi potvrzenými nemocnými nejméně postiženým regionem. Přesto by už od pondělí mělo i u zdejší nemocnice začít fungovat odběrové místo. Podle Sobotky se navíc počítá s tím, že by i laboratoř českolipské nemocnice zhruba do 14 dnů mohla začít testy na nový koronavirus vyhodnocovat. „V plánu je nákup přístroje, který by to umožnil," řekl náměstek hejtmana. V Libereckém kraji zatím testy zpracovává jen laboratoř Krajské nemocnice Liberec, denně jich může zpracovat až 170. Kapacitu chce ale zvýšit pořízením dalšího přístroje.

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky koronavirus, nemocnice, Česká Lípa, Liberecký kraj, covid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.