čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Liberecký kraj prověřil zásoby respirátorů, další závady nenašel

Liberecký kraj nechal po objevení znečištěného respirátoru v originálním balení prověřit zásoby těchto ochranných pomůcek. Žádné další závady nenašel. V zásilce od ministerstva vnitra objevili ve středu zdravotníci silně znečištěný respirátor, který podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Přemysla Sobotky (ODS) byl ještě zabalený a "vypadal jako 200 let starý".

Sobotka původně uvedl, že šlo o roušku, ve skutečnosti to ale byl respirátor FFP2 z Číny, který používají zdravotníci a záchranáři, kteří přicházejí do styku s klienty potenciálně nakaženými novým koronavirem. Těchto respirátorů dostala 15 tisíc Krajská nemocnice Liberec, která je v kraji jediným zdravotnickým zařízením, kde se na infekčním oddělení a ARO starají o nemocné s covid-19. Dalších 9000 respirátorů dostala záchranná služba. „Rezerva kraje je u této komodity 3300 kusů," dodal Sobotka.

Problémy se zásilkami z Číny mělo již dříve například Nizozemsko, které na konci března nařídilo stažení 600 tisíc respirátorů. Testy u nich potvrdily, že nesplňují deklarovanou třídu ochrany FFP2, tedy druhý nejvyšší stupeň ochrany. Liberecký kraj po této informaci dal pro jistotu otestovat respirátory a roušky, které od státu obdržel. Testy potvrdily, že poskytují ochranu uvedenou výrobcem.

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky koronavirus, respirátory, Liberecký raj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.