čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Britskou mutaci koronaviru testy potvrdily i v Libereckém kraji. Prokázala se u tří čtvrtin vzorků

Nakažlivější, takzvaná britská, mutace koronaviru je i v Libereckém kraji. Zjištěna byla ve více než 70 procentech pozitivních vzorků na koronavirus, která ve středu otestovala laboratoř Krajské nemocnice v Liberci. „Vybrali jsme náhodně vzorek 88 pozitivních na covid a u 64 z nich se britská mutace potvrdila," uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Podle něj počítají s tím, že by na britskou mutaci měli začít testovat všechny pozitivní vzorky. Nemocnice je při testech schopna odlišit nejen britskou mutaci, ale i jihoafrickou a brazilskou. „Nicméně již pracujeme na dalším komplexnějším řešení detekce mutací," dodal Řičář.

Britská mutace koronaviru je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut. Lidé by měli nosit raději respirátor FFP2 než roušku. Už dříve byla potvrzena v jiných částech republiky. „Faktem je, že způsob léčby, způsob používání ochranných pomůcek, to vše zůstává stejné. Nic se nemění," řekl mluvčí liberecké nemocnice.

Laboratoř v liberecké nemocnici loni zpracovala 97 995 PCR testů, letos za leden dalších 24 515. Navíc bylo za leden provedeno 6065 antigenních testů, z čehož 782 pozitivních. V únoru doposud lidé podstoupili 1764 antigenních testů a pozitivních z nich bylo 194.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, Liberec, britská varianta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.