čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Požádají hejtmani o nouzový stav? Vláda dostane bianco šek, je zatím opatrný hejtman Půta

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) zatím neví, zda bude žádat vládu o vyhlášení nového nouzového stavu. Na společném postupu by se podle něj měli hejtmani dohodnout v sobotu večer.

„Vláda tak trochu spoléhá na to, jestli hejtmani podají žádost o vyhlášení nového nouzového stavu," uvedl Půta. Zatím není rozhodnutý, jaké stanovisko zaujme. „Je to věc, co zvažuji. Budeme to komunikovat a konzultovat zítra (v sobotu) v rámci našeho krizového štábu. Na druhou stranu se mi nechce být úplně v situaci, že vláda dostane bianco šek," uvedl liberecký hejtman.

Podle něj jim premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, jaká opatření budou platit v případě vyhlášení nového nouzového stavu, odpověděl, že všechna současná. „Tady mám vnitřní rozpor. Nemyslím, že všechna opatření, která fungují doteď, dávají logiku a mají smysl. Konkrétně mohu uvést zákaz nočního vycházení, případně to, že jsou zavřené malé obchody a otevřené některé velké. Osobně bych preferoval opatření, které bude řešit podlahovou plochu a počet lidí, které v tom prostoru za dodržení podmínek mohou být," uvedl.


Na jednání s vládou podle něj také zaznělo, že pokud nebude vyhlášený nový stav nouze, některá opatření se chystá vyhlásit ministerstvo zdravotnictví podle zákona o zdraví obyvatel. „Některá opatření ale podle toho nejdou. Myslím, že nejde plošně zavřít bazény, nejde plošně zavřít obchody, ale u hospod tvrdili, že to jde. A lyžařské areály nejdou," nastínil Půta.

Nebude-li vyhlášen nový nouzový stav, Liberecký kraj je připravený vyhlásit stav nebezpečí. Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odmítla znovu prodloužit nouzový stav, který vláda vyhlásila loni od 5. října. Hrozí tak, že o nedělní půlnoci skončí všechna opatření s ním spojená. Hejtman dnes vyzval obyvatele kraje, aby i v případě, že nebude vyhlášen nový nouzový stav, od pondělí dál dodržovali přísná hygienická opatření, nosili roušky a respirátory a nedělali rizikové činnosti a aby se snažili minimalizovat riziko nákazy pro sebe a své rodiny.

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky koronavirus, vláda, Liberecký kraj, hejtman

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.