pátek 16. dubna 2021 Irena

V Libereckém kraji výrazně převládá britská mutace koronaviru

V kraji převládá britská mutace viru. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) se objevila v 80 procentech sledovaných vzorků. „Další mutace zatím v našem kraji nebyly zaznamenány," dodal.

V kraji bylo v úterý ráno nejvíce hospitalizovaných s covidem od začátku epidemie, ve čtyřech páteřních nemocnicích bylo 416 pacientů, o 14 více než v pondělí. Volných je sice 38 lůžek pro akutní a 14 pro intenzivní péči, nemocnice se ale potýkají s nedostatkem personálu. Krajský krizový štáb proto požádal o pomoc armádu, aby nemocnicím personálně vypomohla.

Od prvního zjištěného případu loni v březnu bylo v kraji na koronavirus pozitivně testováno skoro 60.000 lidí, což je 13,5 procenta obyvatel. Vyléčených je od začátku epidemie bezmála 51.000 lidí, naopak 836 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo, z toho pět za pondělí. Takzvaně aktivních případů, kam patří i bezpříznakoví, je v kraji 8239, nejvíc od začátku epidemie. Z regionů v kraji je na tom nejhůře Semilsko, kde za poslední týden přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 1018 případů. Nejlépe je na tom podle tohoto přepočtu Českolipsko s 767 případy.

Jediný den, v pondělí, bylo v provozu testovací místo na silnici 10 na hranicích s Polskem v Harrachově. Dnes už tam není. Důvodem je podle kraje zejména úprava výjimek pro vstup do Polska, kde pro zahraniční pracovníky, takzvané pendlery, již neplatí povinnost podrobit se antigennímu testu. Testovací místo na hraničním přechodu tak je jen v Hrádku nad Nisou, odkud řidiči míří nejen do Polska, ale i do Německa.

V pondělí bylo v kraji teprve podruhé od zahájení očkování podána vakcína proti koronaviru více než 1000 lidí. Předchozím denním maximem bylo 1006 očkování z pátku 26. února, v pondělí dostalo vakcínu 1306 lidí. V úterý pak očkovaných opět přibylo, vakcínu dostalo 1324 lidí. Od začátku očkování bylo v Libereckém kraji očkováno 24 821 dávek, obě dávky dostalo 7155 z nich. Kraj má přes 443 tisíc obyvatel.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, Liberecký kraj, britská mutace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.