pondělí 20. září 2021 Oleg

Pozor na antigenní testy online, certifikáty se neuznávají

V poslední době se na internetu objevila řada nabídek na online antigenní testování pod dohledem zdravotníka. Dotyčný se otestuje sám, zatímco ho zdravotník sleduje prostřednictvím videohovoru. Ministerstvo zdravotnictví však upozorňuje, že takto provedené testy jsou neplatné.

V souvislosti s cestováním a vyšší poptávkou po antigenních testech se na internetu objevily nabídky online antigenního testování. Probíhá tak, že si zákazník sám zakoupí test, který následně provede pod dohledem zdravotníka během videohovoru. Poté obdrží evropský certifikát o výsledku testu. Jenže takový certifikát je proti stávající legislativě, upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

„Provedení samotestu na covid-19 pod vzdáleným dohledem zdravotníka je, podle platných právních předpisů, testem provedeným laickou osobou. Z tohoto důvodu ji nelze považovat za zdravotní službu dle zákona. Z toho vyplývá, že výsledky takto provedeného samotestu nemohou být, podle mimořádného opatření ministerstva, ani vkládány do národního informačního systému ISIN,“ upozorňuje Daniel Köppl, ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví.

Takto provedené testy tedy není možné použít ani pro cestování, ale ani pro vstup do restaurací a jiných provozoven. Samotest je totiž podle aktuálních nařízení uznatelný pouze tehdy, pokud je provedený přímo na místě, například před vstupem na akci, a platí jednorázově pouze pro tuto příležitost.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay/Frauke Riether

Štítky antigenní testy, koronavirus, covid-19, certifikát, online, internet, cestování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.