sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Koronavirus v Libereckém kraji dál nabývá na síle, za týden přibylo 1551 případů

Koronavirus v Libereckém kraji dál nabývá na síle. Za poslední týden testy potvrdily 1551 nově nakažených. To je skoro o polovinu víc než před týdnem, kdy bylo 1074 nových případů. Více než 1500 potvrzených případů za týden bylo v kraji naposledy na začátku dubna. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, v Libereckém kraji za poslední týden vzrostlo z 244 na 351. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Skoro na dvojnásobek za poslední týden stoupl počet hospitalizovaných v kraji. Dnes ráno bylo ve čtyřech páteřních nemocnicích 59 pacientů s covidem, z nichž sedm potřebovalo intenzivní péči. Kvůli nárůstu počtu covidových pacientů musela začít omezovat plánované operace jablonecká nemocnice na chirurgii, urologii a ORL. Personál v této nemocnici se stará aktuálně o 27 pacientů s covidem, což je víc i než v Krajské nemocnici Liberec, která 18 takových pacientů.

Souvisí to zřejmě s vývojem této nemoci v regionu. Na Jablonecku je nejvyšší incidenční číslo v kraji, na 100 tisíc obyvatel tam přibylo za posledních sedm dnů 381 nových případů, o týden dříve to bylo 340. Na sousedním Liberecku v mezitýdenním srovnání incidenční číslo vzrostlo z 243 na 360, na Semilsku ze 169 na 356 a na Českolipsku z 211 na 300. V souvislosti s koronavirem zemřeli v kraji za posledních sedm dnů čtyři lidé, stejně jako o týden dříve.

Nemocnice v Jablonci nad Nisou začala ve čtvrtek s předstihem testovat PCR metodou pracovníky, kteří nejsou očkováni proti covidu. Testy zaplatí nemocnice a absolvovat je bude muset zhruba 150 z 850 zaměstnanců. První kolo testování potrvá do úterý příštího týdne. „Uvidíme, jaký bude výsledek. Podle toho přizpůsobíme další režim, zda to bude jednorázová záležitost nebo to bude v nějakých intervalech opakovaně," řekl ředitel nemocnice Vít Němeček. Nemocnice budou muset na základě rozhodnutí vlády testovat neočkované pracovníky od pondělí příštího týdne.

Alespoň jednu dávku očkování proti koronaviru má přes 56 procent ze 441 890 obyvatel kraje, konkrétně skoro 249 tisíc lidí. Zájem o očkování v posledních týdnech mírně stoupá, za předchozích sedm dnů si první dávku nechalo píchnout od zdravotníků přes 3900 lidí, o týden dříve jich bylo zhruba 3300. Roste i zájem o třetí dávku. Dostalo ji zatím 20 226 lidí a z nich skoro 6600 za poslední týden.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZHKK

Štítky ČR, koronavirus, Liberecký kraj, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.