Počasí dnes-2 °C, zítra-2 °C
Sobota 28. ledna 2023  |  Svátek má Otýlie

Liberecká nemocnice dočasně uzavře sedm operačních sálů. Při stavbě se objevily problémy s konstrukcí

Nemocnice v Liberci bude muset od poloviny července neplánovaně na několik měsíců uzavřít všech sedm operačních sálů v pavilonu chirurgie. Ve špatném stavu je konstrukce mezi dvěma patry.

Největší zdravotnické zařízení v kraji původně chtělo letos modernizovat sály jen na jednom patře, práce začaly minulý týden. „Při zahájení rekonstrukce podlah v budově pocházející z roku 1939 jsme ale bohužel zjistili tak zásadní konstrukční problémy, že se celá akce z rekonstrukce změnila na generální přestavbu. Budou se muset rekonstruovat obě podlaží," uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Náklady na částečnou rekonstrukci podle něj původně odhadovali na 35 milionů korun, o kolik se celá stavba prodraží, zatím neví. „Máme k dispozici zatím jen hrubé odhady, které oscilují mezi 90 až 100 miliony korun," řekl mluvčí nemocnice.

Liberecká nemocnice bude mít nové centrum urgentní medicíny. Stavba by měla začít letos

Výstavba nového centra urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnici Liberec by měla začít ještě letos. Při středečním podpisu úvěrové smlouvy s Komerční bankou to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kdy přesně stavba začne...

Mimo provoz bude operační trakt na chirurgii několik měsíců. „Předpokládáme, že velká část těch sálů bude zrekonstruovaná v posledním kvartálu tohoto roku a zbytek na začátku roku příštího," uvedl Řičář.

Akutní péči bude nemocnice dále poskytovat

Uzavřením operačních sálů nebude nijak ohrožena akutní péče. „Zůstane zachována v plném rozsahu," řekl mluvčí. I ostatní operativu se podle něj budou snažit omezit co nejméně. KNL k jejímu zajištění využije své další dvě nemocnice, jež provozuje, a to v Turnově a Frýdlantu.

„Přeorganizováváme operační plány tak, abychom minimalizovali výpadek. A pacienti, kteří jsou zvyklí na svého operatéra, o něj nepřijdou. Jen podstoupí zákrok v jiné nemocnici," uvedl Řičář. Při péči o dětské pacienty pomůže Liberci i jablonecká městská nemocnice. „Poskytnou nám kapacitu a o pacienty se postarají naši chirurgové ve spolupráci s jabloneckými," dodal mluvčí KNL.

Současný problém s operačními sály na chirurgii podle něj potvrzuje, jak moc nemocnice potřebuje postavit Centrum urgentní medicíny (CUM). „Když bychom ho měli, tak bychom to řešili méně křečovitě," řekl. Podle původních plánů mělo být CUM postavené už letos, stavba ale ještě ani nezačala.

Firmu, která šestipodlažní pavilon s parkovacím domem postaví, se nemocnici zatím vybrat nepodařilo. Před měsícem musela zakázku zrušit, neboť všechny nabídky byly nad maximální přípustnou cenou 2,2 miliardy korun. Nemocnice bude výběrové řízení vypisovat znovu, cena se zřejmě bude pohybovat kolem tří miliard.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Krajská nemocnice Liberec

Štítky ČR, nemocnice, stavby, Liberec, operační sál, Krajská nemocnice Liberec, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.