Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Neděle 10. prosince 2023  |  Svátek má Julie
Bez reklam

Poslední chřipková sezona v Libereckém kraji byla atypická, hygienici to čekali

Poslední chřipková sezona v Libereckém kraji byla atypická. Virus chřipky A byl laboratorně potvrzen ještě loni před Vánocemi, kdy byla zároveň na vrcholu nemocnost různými akutními respiračními infekcemi. Hygienici to ale očekávali. Vážný průběh mělo onemocnění u 13 lidí, tři z nich zemřeli, informovala ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Monika Hausenblasová.

„V souvislosti s potvrzeným onemocněním chřipkou byla v Libereckém kraji hlášena tři úmrtí, nejmladší pacientce bylo 44 let, nejstaršímu 74 let. V jiných krajích ČR byly bohužel zaznamenány případy závažných průběhů chřipky s úmrtím u dětí. Virus chřipky tedy znovu intenzivně cirkuluje v populaci a může způsobovat vážné zdravotní potíže a komplikace nejen u osob starších a oslabených základním onemocněním. Toto bychom měli mít určitě na mysli, až se na podzim budeme rozhodovat, zda se proti chřipce očkovat," uvedla Hausenblasová.

Za chřipkovou sezonu hygienici označují období od podzimu do jara následujícího roku. „Průběh letošní takzvané chřipkové sezony se dle očekávání lišil od předchozích covidových sezon a současně i od těch předcovidových. Rozdíl spočívá v tom, že virus chřipky A byl laboratorně potvrzen již před Vánoci a současně v tomto období dosáhla svého maxima i nemocnost akutními respiračními infekcemi," řekla Hausenblasová.

Loni před Vánoci bylo v kraji 2392 nemocných na každých 100 tisíc obyvatel regionu. Nad epidemickým prahem, což je 1600 až 1700 případů na 100 tisíc lidí, se nemocnost v kraji držela do poloviny letošního ledna a poté krátkodobě ještě v polovině února a na začátku března.

Potvrzených případů chřipky typu A bylo za celou sezonu 389, typu B bylo 88. Dva lidé měli dokonce oba typy současně. Závažný průběh mělo onemocnění chřipkou u 13 lidí, kteří proto museli být napojeni na umělou plicní ventilaci. „Jednalo se převážně o pacienty oslabené základním onemocněním – nejčastěji kardiovaskulárním či onkologickým, s onemocněním diabetem, chronickou obstrukční nemocí plic nebo pacienty obézní. Převážně se jednalo o pacienty, kteří nebyli proti chřipce očkováni," doplnila krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Podílejte se na obsahu Drbny

Chcete se více zapojit do tvorby článků? V dotazníku můžete redakci vzkázat, jaká témata vám na Drbně chybí. Díky zpětné vazbě se můžete podílet na tom, jakým tématům se budou redaktoři věnovat. Registrovaní uživatelé po vyhodnocení zpětné vazby získají informace o tom, co jsme díky čtenářům zjistili.

Napište první písmeno abecedy.

* Povinné položky.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, zdraví, chřipka, Liberecký kraj, epidemie, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Poslední chřipková sezona v Libereckém kraji byla atypická, hygienici to čekali  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.